Hét bizarr fegyver a 2. világháborúból
2015. június 15. 12:27
Megsütni a világot
Az amerikai hadsereg műszaki szakértőinek 1945-ös kutatása szerint egy gigantikus méretű tükröt akartak a náci Németország tudósai kiküldeni az űrbe, amely a Nap sugarait befogva a Föld bizonyos pontjának felszínét pillanatok alatt felperzselhette volna. A németek azt remélték, hogy a szerkezet révén felgyújthatják az ellenséges városokat, s akár az óceánok egy részét is felforralhatták volna, ha az éppen érdekükben áll.
A nem mindennapi ötlet eredetileg Hermann Oberth német rakétatudóstól származik, aki 1923-ban hozakodott elő merész tervével, s még egy 1957-ben készült interjúban is meg volt győződve arról, hogy az űrtükörről szóló ábrándos elképzelése egyszer valósággá válik. A kutatást nyilvánosságra hozó Life szerkesztői egy közel egy mérföld (körülbelül 1,6 kilométer) átmérőjű enyhén homorú lemezt képzeltek el, amely egy műholdhoz hasonlóan geostacionárius (Föld körüli) pályán keringett volna. A nácik tervei azonban jóval merészebbek voltak: ők egy 8200 kilométer széles tükröt álmodtak meg.
A Life egy űrállomást vizionált (1945-ben járunk!), ahol több, kilenc méter széles nyílás biztosította volna a rakéták kilövését, hidroponikus (talaj nélküli) kertek szolgáltatták volna az oxigént, s napelemekkel állították volna elő az állomáshoz szükséges energiát. A magazin dolgozói arról is részletesen beszámoltak, hogy milyen szöget kell beállítani a tükörnél, hogy az ott élők ne égjenek szénné. Oberth azonban szerkezetét nem tervezte emberi életre alkalmasnak. A német álmodozó szerint akár 10-15 évig is elhúzódhat egy űrtükör építése, ami akkori áron akár hárommilliárd dolláros költséggel is járhatott volna. Később a tudós elismerte, hogy találmánya valószínűleg nem lenne elég egy csatahajó vagy egy pontos célpont megsemmisítéséhez, ám az ellenség demoralizálásához igen.