Hét alkotás meglepő rejtett üzenettel
2020. szeptember 8. 08:16 Múlt-kor
Mona Lisa titkai
Túlzás nélkül állíthatjuk, hogy Leonardo da Vinci Mona Lisája a legismertebb művek közül messze a legrejtélyesebb.
Elég csak mosolyát, vagy kifürkészhetetlen tekintetét néznünk. Vajon önelégülten „vigyorog”, vagy belső kételyeit elrejtő udvarias mosollyal fordul az őt szemlélő felé?
A reneszánsz polihisztor tökéletesen értette a dolgát, és még fél évezreddel később is késhegyre menő viták folynak a titokzatos, szemöldök nélküli asszonyról.
Egy 2005-ös kutatás szerint – amely során számítógépes érzelemfelismerő szoftverrel elemezték az arcot – Mona Lisa mosolya 83 százalékban boldogságot, 9 százalékban megvetést és 2 százalékban dühöt fejez ki.
Az sem egyértelmű, hogy kit is ábrázol a festmény. A közkeletű vélekedés szerint Lisa Gherardini, egy firenzei kereskedő felesége néz vissza ránk, mások úgy vélik, maga a művész vagy esetleg Ludovico Sforza milánói herceg udvarának egyik tagja volt a modell.
Ez utóbbi két elméletet erősítette meg 2010-ben Silvano Vincetti, aki betűket fedezett fel a portré alakjának jobb szemébe ágyazva. Az L és V betűk szerinte Da Vincire utalnak.
A bal szemben is betűket vélt látni, ám nem tudta őket pontosan elolvasni. Úgy véli, a festmény hátoldalán a készítés évére enged következtetni a „149”, az utolsó számjegy pedig hiányzik.
Vinceti szerint ez is bizonyíték arra, hogy az 1490-es években, milánói tartózkodása alatt alkotta a képet a mester. A leginkább elfogadott nézet szerint 1503-ban kezdte csupán el.