Hét alkotás meglepő rejtett üzenettel
2020. szeptember 8. 08:16 Múlt-kor
Pofozkodó pap
A középkor egyik legérdekesebb alkotása, a bayeux-i kárpit a normann hódítás előkészületeit és az 1066-os hastingsi csata lefolyását ábrázolja.
Az alkotás nagy részén sokszor csak átfutnak az érdeklődők, pedig, ha tüzetesebben megvizsgálnák, kifejezetten mulatságos részletekre bukkanhatnának. Többségük rejtett jelentéssel bírhat, ám ezeket meglepően kevés alkalommal tudták eddig megfejteni.
Ma sem tudjuk, miért fakadtak mosolyra a Normandiából Anglia felé hajózó lovak, ahogyan az sem tiszta, hogy egy bátor hódító lovag miért folytat ádáz harcot egy fához kötött medve ellen.
Mulatságos részlet továbbá, amikor a törpenövésű Turoldot kantáránál fogva a magasba emel egy rakoncátlan paripa.
Tudjuk, hogy Ponthieu grófja, Guy Hódító Vilmos egyik legnagyobb ellensége volt. Ennek megfelelően a szőnyeg készítői gyakran csúfondárosan ábrázolták. Például, amikor a gróf II. Harald angol királyt Vilmos elé vezeti, a lovának szamárfüle van.
A kárpit egyik legnagyobb rejtélye az „Amikor egy pap és Ælfgyva” feliratú részlet, amelyen egy egyházi személy megsimogatja vagy éppenhogy megüti egy asszony arcát. Eközben az alatta lévő képsávban egy guggoló alak büszkén mutogatja férfiasságát.
D. C. Douglas brit történész a képzőművészet egyik legnagyobb rejtélyének nevezi a képet (valamint a tényt, hogy a hímzett szöveg ige nélkül áll). A szakértő szerint az egész epizód egy korabeli botrányra utalhat.