Hazatért Németországba a negyven éve palesztin terroristák által eltérített repülőgép
2017. szeptember 26. 11:21 MTI
Negyven évvel eltérítése után visszatért szombaton Németországba a palesztin terroristák által 1977-ben Szomáliába irányított Lufthansa-repülőgép. A Landshut néven ismert kirostált Boeing 737-es típusú utasszállító fő részegységeit két szállítógép fedélzetén vitték vissza Brazíliából Friedrichshafenbe.
A repülőgépet restaurálási munkálatokat után a Boden-tó partján fekvő friedrichshafeni Dornier repüléstani múzeumban állítják ki modernkori emlékműként az 1977-ben történteknek. A tervek szerint a repülőgép eltérítését és utasainak kiszabadítását fogják bemutatni a tárlaton.
A gép további alkatrészei várhatóan szerdán érkeznek vissza Németországba. 1977. október 13-án négy palesztin a szomáliai Mogadishuba térítette a Lufthansa német légitársaság Palma de Mallorcából Frankfurtba tartó járatát. A palesztinok akciójukkal a Hans-Martin Schleyer német bankár elrablását végrehajtó németországi terrorista csoporttal, a Vörös Hadsereg Frakcióval (RAF) működtek együtt.
A 91 túszért cserében „német és palesztin elvtársak” szabadon engedését követelték, de a bonni kormány nem volt hajlandó engedni. Több napi bolyongás után a gép végül a szomáliai Mogadishu repülőterén szállt le. Ott a német különleges szolgálat, a GSG-9 kommandósai október 18-án megrohamozták a gépet, és a túszokat kiszabadították. A rajtaütés során meghalt három terrorista, akik az előző napon agyonlőtték a gép kapitányát, Jürgen Schumannt.
Az utasszállító a terrorcselekményt követően a Lufthansa színeiben repült tovább 1985-ig, végül a brazil légitársaság tulajdonába került, majd miután kivonták a szolgálatból, a Fortaleza reptéren kötött ki, ahol évekig leselejtezettként állt. Sigmar Gabriel német külügyminiszter a Landshutot és utasainak kiszabadítását egy szabad társadalom megtestesült szimbólumának nevezte, amely – mint fogalmazott – nem hagyja magát legyűrni a félelem és a terrorizmus által.