Hat évszázados adósság a történelemből, amelyek kamatait még ma is fizethetik
2018. január 16. 13:47
A függetlenség ára
A francia forradalommal párhuzamosan a Hispaniola szigetén működő francia gyarmat, Saint-Domingue területén rabszolgafelkelés robbant ki. A lázadás 1804-ben érte el tetőpontját, amikor a felkelők végleg szakítottak a francia fennhatósággal és egy saját államot alakítottak ki – így lett Haiti a történelem egyetlen olyan országa, amelyet egy sikeres rabszolgafelkelés hozott létre.
A fiatal állam azonban komoly külpolitikai problémával volt kénytelen szembenézni: sem az Egyesült Államok, sem az európai országok nem ismerték el függetlenségét. 1825-ben pedig a franciák visszatértek és flottájuk tengeri blokáddal és invázióval fenyegette az egykori gyarmatot. Végül a haiti kormány megegyezett a franciákkal és vállalta 90 millió arany frank kártérítés megfizetését az egykori rabszolgatartók és földbirtokos felé.
Az összeg több mint ötszöröse volt a kis ország éves bevételeinek, így megfizetése több mint egy teljes évszázadot vett igénybe. Az utolsó részletet 1947-ben utalták át. Azóta már többen felvetették, hogy ma már Franciaország tartozna kártérítéssel Haiti felé a „függetlenségi adósság” megfizettetése miatt.