Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》
Három népi együttes három irányzata a Hagyományok Házában

Három népi együttes három irányzata a Hagyományok Házában

2024. március 20. 13:20 MTI

A Muharay Népművészeti Szövetség Élő örökség - Hagyományőrzés 2024 című programjában három együttes mutatkozik be szombaton délután 17 órától a Hagyományok Házában, Budapesten – tájékoztatták a szervezők az MTI-t.

<

A szövetség programjában három kiemelt minősítésű, nívódíjas együttes mutatkozik be, példázva a mai színpadi hagyományőrzés háromféle irányzatát – áll a közleményben.

Hany Istók legendáját az 1931-ben alakult, majd 1989-ben újjáalakult Kapuvár Néptáncegyüttes mutatja be Adjon az Úr gondoskodást és feledtetést - egy hansági legenda emlékezete címmel. Az együttes az 1963-as bemutatóra készült forgatókönyvet értelmezi újra, a helyi népi históriát feldolgozó műsor zenei részeit Lakatos Róbert zeneszerző hangszerelte újra.

A műsorban a felnőtt táncegyüttes tagjai mellett az ifjúsági együttes és a Dr. Barsi Ernő Alapfokú Művészeti Iskola néptáncos növendékei is közreműködnek, Lakatos Áron, Takács Ádám, Erőss Barnabás, Kuti Sándor, Lelkes Tibor zenészek kíséretével – emelik ki közleményükben a szervezők. A Kapuvár Néptáncegyüttes vezetője Csitei Gábor, művészeti vezetői Gálik Gábor és Gálik Klaudia, zenei szerkesztője Lakatos Róbert.

Az 1936-ban alakult, majd 1950-ben újjáalakult, többgenerációs Bagi Muharay Népi Együttes az első világháború máig, a folklórban tovább élő hatását mutatja be A "Nagy Háború" népi emlékezete című előadásában.

A korszak folklórkincsének legszebb darabjai a sorozást és bevonulást őrző katonadalok, ezeket a folklórban ma is élő hagyományokat dolgozza fel a bagi együttes; az előadást a lakosságtól gyűjtött háborús emlékek és tábori levelek teszik egyedivé.

A műsorban szerepel Tóth Mihályné Julis néni, a népművészet mestere, Rónai Lajos, Veresné Hajdu Zsuzsanna, a népművészet ifjú mestere, a műsort a Zagyva banda kíséri. A Bagi Muharay Népi Együttes vezetője és koreográfusa ifj. Rónai Lajos, a zeneszerző Rónai Lajos – áll a közleményben.

Az 1933-ban alakult Érsekcsanádi Bazsarózsa Néptáncegyüttes egy családi mulatság eseményeit idézi meg a Csöröglő, Keresztelő alkalmával tartott mulatság című műsorában, amelyben a református nagygazda családok keresztelőit kísérő szokásokat és a keresztelőt követő mulatságot mutatják be.

Az együttes műsorában minden korosztály képviselteti magát, köztük több díjazott művész: Perity Lilla és Perity Péter, Huszárikné Jánosi Zsófia, Mihó László, Tóth-Mihó Erika és Tóth Zoltán - hangsúlyozzák közleményükben a szervezők. Az együttest a Pántlika zenekar kíséri. Az Érsekcsanádi Bazsarózsa Néptáncegyüttes vezetői és koreográfusai Tóth-Mihó Erika és Tóth Zoltán, zenei szerkesztők Tóth Zoltán és a Pántlika zenekar.

Az est keretében adják át a 2022-23-ban minősült együttesek okleveleit, tisztelegve a csaknem 100 éves hagyományőrző mozgalom előtt. A Muharay Elemér Népművészeti Szövetség 1990-ben alakult, tagságát jelenleg 117 közösség alkotja.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Három népi együttes három irányzata a Hagyományok Házában

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. tél: Szoknyával a politikában

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra