Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Franco uralmának „emberibb” arcát próbálta képviselni felesége, de a nép főként ékszereiről ismerte

2022. március 20. 15:47 Múlt-kor

<

A derék nagyszülő

Ahogy Franco idősebb lett, Carmen Polo egyre inkább belefolyt a spanyol politikába, de ezzel párhuzamosan egyre fontosabbá vált neki a családja. 1950-ben a lánya, Carmen, összeházasodott Cristóbal Martínez-Bordiúval, Villaverde márkijával. Az esküvő jeles társadalmi esemény volt a spanyol politikai elit számára.

Az 1951-ben született unoka, María del Carmen Martínez-Bordiút pedig XIII. Alfonz király unokája, Alfonso, Anjou és Cádiz hercege vette el. Carmen Polo számára ez nagy elégtétel volt, mert mindig is szeretett volna nemesi címet nyerni, ráadásul az sem volt utolsó szempont, hogy Alfonso volt a spanyol korona egyenes ági örököse, így Carmen Polo unokája királyné lehetett volna.

A rendszer azonban szép lassan erjedni kezdett, és Francisco Franco 1975-ben bekövetkezett halála után megbukott. Spanyolország királya János Károly lett, nem Alfonso, ő pedig biztosította a demokratikus átmenetet. María del Carmen Martínez-Bordiú 1979-től külön élt a férjétől, (Spanyolországban Franco alatt tilos volt a válás, végül 1982-ben váltak el), a tőle született dédunokája, Francisco pedig autóbaleset áldozata lett 1984-ben. Ráadásul az elhunyt diktátor lányát, Carmen Francót a madridi repülőtéren 1979-ben háromszázmillió pesetát érő ékszerrel kapták el, ami nem növelte a család népszerűségét a közvélemény szemében.

Franco halála után Carmen Polo megkapta a Meirás úrnője örökös titulust János Károly királytól, és ezzel a spanyol grandok sorába lépett. Nyugdíjként százezer dollárnak megfelelő pesetát folyósított neki a spanyol állam. Egyre visszavonultabb életet élt, és főleg a családjára koncentrált.

1979-ben a lányával együtt egy zaragozai hotelben volt, hogy megünnepeljék Cristóbal nevű unokájának a katonai akadémia sikeres elvégzését, de tűz ütött ki, és nyolcvan ember meghalt. A hivatalos vizsgálat szerint véletlen baleset okozta a tüzet, de több sajtóértesülés tudni vélte, hogy a baszk szeparatista szervezet, az ETA hajtott végre terrortámadást.

Utolsó éveiben a sajtót teljesen kizárta az életéből, és nem volt hajlandó a férjéről beszélni, akit egyébként addig sem tartott bűnösnek. (A lányuk, Carmen is melegszívű apaként jellemezte Francót). A Pardóból már férje halála után kiköltözött. Az Hermanos Becquer utcában élt, és gyakran hallgatott otthon miséket. 1988. február 7-én hunyt el.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Franco uralmának „emberibb” arcát próbálta képviselni felesége, de a nép főként ékszereiről ismerte

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. tavasz: Tróntól a Szentszékig

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra