Fáraókori építész szarkofágjára bukkantak
2018. október 3. 13:39 MTI
A mészkőből és agyagtéglákból készült sírban az egyiptomi uralkodók ötödik dinasztiájának építkezéseit felügyelő építészt temették el. Az építész szarkofágjában egy kettétört, rózsaszínű gránitból készült szobrot is találtak a feltárás során.
Híres ókori építész szarkofágját fedezte fel egy cseh régészcsoport hétfőn az egyiptomi Gíza tartományban folytatott ásatáson - jelentette be az egyiptomi régészeti minisztérium. A kutatók szerint a mészkőből és agyagtéglákból készült sírban az egyiptomi uralkodók ötödik dinasztiájának építkezéseit felügyelő építészt temették el.
Az ötödik dinasztia fáraói Kr. e. 2494. és 2345. között uralkodtak az ókori Egyiptomban. A harmadik, negyedik, ötödik és hatodik dinasztiát nevezik együtt az egyiptomi Óbirodalomnak. Ebben a korszakban éltek a nagy piramisépítő fáraók.
Az építész szarkofágjában egy kettétört, rózsaszínű gránitból készült szobrot is találtak a feltárás során. A szobor figurája egy széken ül, rövid ruhát és parókát visel - számolt be a leletről Mosztafa Waziri, az egyiptomi régészeti tanács vezetője. A cseh régészcsoport folytatja az ásatásokat és a leletek dokumentálását - fűzte hozzá Waziri.