Ezer darabból álló érmekincs került elő Lengyelországban
2023. március 7. 16:05 Múlt-kor
A jókora kerámiaedénybe rejtett kincset Zaniówka faluban, a kelet-lengyelországi Lublini vajdaság területén találták meg.
A felfedezés Michał Łotys fémkeresős kutató érdeme, aki talaj felső rétegeiben elveszett mezőgazdasági felszereléseket keresett.
Łotys azonnal értesítette az örökségvédelmi hatóságokat a leletről, mivel Lengyelországban tilos engedély nélkül régészeti kincsek után kutatni, valamint minden lelet bejelentésköteles, és automatikusan az állam tulajdonába kerül.
A kiérkező régészek vizsgálatai szerint az érméket szándékosan ásták el egy kerámiaedénybe rejtve. A 3 kilogrammos kincs mintegy ezer darab, a 17. századi Litvániából származó érméből áll.
Az érméket szorosan egymásra rétegezték az edényben; 115 közülük az idők során szétszóródott az edény körül (valószínűleg mezőgazdasági tevékenység folytán), 62 pedig erősen oxidálódott.
A kincs eltemetésének oka egyelőre nem ismert, de ezek sokszor bizonytalan, erőszakos időkben keletkeztek, amikor a lakosság biztonságba igyekezett helyezni értékeit.
A 17. században a terület az első Lengyel Köztársasághoz, a Lengyel Királyság és a Litván Nagyfejedelemség között a lublini országgyűlésen létrejött unióhoz tartozott.
1654–56-ban orosz, 1655-ben (az északi háborút elindító „svéd özönvíz” idején) pedig svéd csapatok nyomultak be ide, ami magyarázatot adhat az érmék elrejtésére.
A kincset további tanulmányozásra Biała Podlaskába, a Dél-Podláziai Múzeum régészeti osztályára szállították.