Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》
Ellentétes hatást váltott ki az amerikai szesztilalom 

Ellentétes hatást váltott ki az amerikai szesztilalom 

2025. január 12. 16:05 Múlt-kor

<

„Vak disznók” és paralízis

De nem csak az életveszély miatt nem volt ildomos vegyi anyagokkal felturbózott szeszes italok fogyasztása, sokan ugyanis megvakultak vagy lebénultak. Utóbbi különösen egy Jamaica Ginger, Jamaica Jake vagy egyszerűen csak Jake néven emlegetett, ijesztően magas alkoholtartalmú italnak volt „köszönhető”, amely miatt a déli államokban becslések szerint több tízezren bénultak le legalább részlegesen.

Az italok fogyasztása egyébként elsősorban illegális kocsmákban, ún. speakeasykben vagy blind pigekben volt lehetséges, ahol gyakran kávés-és teáscsészékből ihatták a vendégek a kétes eredetű löttyöket.

1927-ben egyes becslések szerint már országszerte mintegy 30 ezer illegális italmérés működött, kétszer annyi, ahány az alkoholtilalom előtt (legálisan). Más adatok szerint csak New Yorkban 20 és 100 ezer közötti volt ezek száma. Bármelyik is áll közelebb a valósághoz, döbbenetes számok.

Mint ezekből az adatokból is látható, a törvényileg előírt „józanság” nem érte el a kívánt hatást, a bűnözés nemhogy csökkent volna, de soha nem látott magasságokba emelkedett.

A Volstead-törvény visszavonására 1933. március 22-ig kellett várni, amikor Roosevelt elnök aláírta a Cullen-Harrison-törvényt, amely az italok alkoholtartalmát 3,2 százalékban maximálta. Az alkoholtilalomnak a 18. alkotmánykiegészítést visszavonó 21. alkotmánykiegészítés 1933. december 5-i elfogadása vetett véget.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Ellentétes hatást váltott ki az amerikai szesztilalom 

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. tél: Szoknyával a politikában

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra