„Csak a halott indián a jó indián” – 7 véres mészárlás az amerikai indiánok történelméből
2018. március 9. 10:31
Andrew Jackson és a Vörös husángok
Az 1812-es angol-amerikai háború déli hadszínterén az angolok ugyancsak igyekeztek szövetségeseket találni az őslakos törzsekben. A krík indiánok ekkor maguk is egy belső konfliktussal néztek szembe. Bár a krík nemzet nagy része békére törekedett az amerikaiakkal, a Vörös husángoknak nevezett csoport eltökélt volt azt illetően, hogy a telepeseknek minden lehetséges eszközzel ellent kell állni.
A Vörös husángok 1813. augusztus 30-án megtámadták az Alabama állambeli Mims erőd helyőrségét és a győzelmet követően annak teljes lakosságát – beleértve a több száz asszonyt és gyermeket is – lemészárolták. Természetesen a megtorlás sem késett amerikai részről. 1814 novemberében, a később elnökké is választott Andrew Jackson tábornok vezette amerikai erők fontos győzelmet arattak Tallushatchee mellett.
A győzelmet követően a bosszúszomjas amerikai katonák 186 indiánt mészároltak le. A megtorlás során számos indián gyermek maradt árván. Egy alig hároméves kisfiút Jackson magához is vett, miután a túlélő asszonyok között nem akadt egy sem, aki gondját viselte volna. Lyncoya Jackson ezután a későbbi elnök másik örökbefogadott fia mellett nevelkedett egészen 16 éves koráig, amikor is tuberkolózisban elhunyt.