Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Parasztpolgári főkötők a békési múzeumban

2010. január 19. 14:09 MTI

Egyedülálló ünnepi parasztpolgári főkötőket mutat be a békési Jantyik Mátyás múzeum.

<

A múzeum a Nemzeti Kulturális Alaptól nyert el mintegy 300 ezer forintos támogatást, amelynek segítségével Katkóné Bagi Éva szegedi textilrestaurátor rendbe hozta az 1870 és 1920 között készült ünnepi viselet jellegzetes darabjait. A helyi specialisták által készített, fekete főkötőknek három típusa létezett: a díszes "gyöngyös főkötő", a "nagy főkötő", valamint az egyszerűbb és kisebb "öregasszony főkötő".

Békés városában a nagy főkötők annak idején a nők életének fordulópontjain kaptak hangsúlyos szerepet. A 20. század fordulóján a még hagyományos fekete esküvői ruhához kapcsolódott a reprezentatív fejdísz, amelyet éjfélkor, a felkontyoláskor helyeztek a menyasszony fejére, és szokás szerint az első gyermek megszületéséig a menyecske ünnepi viseletének szerves része volt. A főkötő egyben az előre előkészített temetkezési öltözet darabja is volt.

Baligáné Szűcs Irán, a múzeum vezetője elmondta: a "gyöngyös főkötő" abban különbözött a nagy főkötőtől, hogy sokkal díszesebb volt, míg az úgynevezett "öregasszony főkötő" szalagjai rövidebbek voltak a többinél. A múzeumban már korában is restauráltak asszonyi díszeket, így napjainkra országosan is egyedülálló, 37 darabos kollekciót láthatnak az érdeklődők április 30-ig a Békési Galériában.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Parasztpolgári főkötők a békési múzeumban

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. tavasz: Tróntól a Szentszékig

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra