Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Virtuálisan azonosították Kopernikusz maradványait

2005. november 11. 14:00

A régészek szerint egy észak-lengyelországi katedrálisban minden bizonnyal a híres reneszánsz-kori csillagász, Nicholas Kopernikusz (Mikolaj Kopernik) maradványait találták meg.

<

A fromborki katedrálisban folytatott ásatásokkal eredetileg is Kopernikusz sírját keresték, és a munkálatokat a sikertelenség miatt már csalódottan befejezték volna, mikor a templom 16 oltára közül az egyik alatt egy ősz hajú, 60-70 év körüli férfi csontjait találták meg. Ekkor a varsói rendőrség a koponya alapján elkészítette a holttest virtuális képmását, mely nagyon hasonlított a 16. századi asztronómus ábrázolásaira. A most létrehozott kép ugyanis egy 70 év körüli, törött orrú, sebhelyes homlokú idős férfit ábrázol.

Az ásatásokat vezető közép-lengyelországi Pulutsk városának Antropológiai és Régészeti Intézetének munkatársa, Jerzy Gassowski szerint "Nagyon úgy tűnik, hogy ez lehet Kopernikusz koponyája". Az azonosítás viszont cseppet sem egyértelmű, mivel Kopernikuszról élete végén nem készültek festmények, így a mostani képet csak a fiatalabb korában készült ábrázolásaival hasonlíthatták össze.

Az 1473 és 1543 között élt Kopernikusz életének jelentős részét Fromborkban töltötte (bár korábban Itáliában és Krakkóban is tanult). Az asztronómus a heliocentrikus elmélet megalkotása maitt vált közismertté. Legismertebb munkája, a De Revolutionibus Orbium Coelestium pár nappal a halála előtt jelent meg, ám azt 1616-ban V. Pál pápa a bibliai tanításokkal ellentétesnek nyilvánítva betiltotta.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Virtuálisan azonosították Kopernikusz maradványait

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. tavasz: Tróntól a Szentszékig

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra