Az első magyar szerzetesrend alapítója
2005. május 12. 12:17 Lukácsi Attila
A Múlt-kor a pálos rendet alapító Boldog Özséb hamvainak feltételezett helyéhez látogatott el Pilisszántóra.
Budapesti temetők titkai Peremkerületek rejtőködő értékei |
Egyszer látomása támadt, melyben az egész Pilis apró lángokkal volt tele. Ezek a barlang elé felállított kereszt előtt egyesültek, és hangok hallatszottak: "Özséb gyűjtsd össze a remetéket egy szeretet-közösségbe"! Így is tett, az 1250-es évek elején megalapította az első magyar szerzetesrendet. Az 1256-os esztergomi zsinaton már mint Remete Szent Pál rendjének provinciálisa írta alá a nevét. A szigorú szabályok ellenére sokan jelentkeztek a pálosokhoz, Boldog Özséb életében már 16 kolostoruk volt országszerte. 1265-ben Rómába ment, hogy IV. Orbán pápától rendje jóváhagyását kérje. Ebben segítségére volt a már említett Váncsa István, valamint Aquinoi Szent Tamás is.
Boldog Özséb 20 évig volt provinciális. 1270 januárjában halt meg a szentkereszti kolostorban, miután rendtársait mind megáldotta. Szentté avatása folyamatban van.
A pálos rend tekintélye halála után még inkább megerősödött, tagjuk volt például Fráter György bíboros, államférfi is. A II. világháború után a kommunista hatalom feloszlatta a szerzetesrendeket; a rendszerváltás óta azonban ismét létezik pálos rend.