A magyar honvédség a második világháborúban
2005. május 2. 10:22
Ungváry Krisztián munkája a magyar királyi honvédség második világháborús hadműveleteit dolgozza fel.
A szerző szerint "a magyar honvédség II. világháború tevékenységéről már sok könyv született, ...sok kérdést a kutatások azonban nem tártak fel, sőt az érdeklődő számára a tárgyban a mai napig nem áll rendelkezésre modern szemléletű és tudományos igényű áttekintő monográfia". Ungváry szerint saját kötete sem törekszik teljességre, ám tízéves kutatásai alapján majdnem sikerült elérnie ezt a szintet. Az eddigi munkákban háttérbe szoruló kérdések részletes elemzése és bemutatása különleges hiánypótló munkává avatják a könyvet. "Fontosnak tartottam azt is, hogy a történtek bemutatása során ne csak a tábornokok, hanem az egyszerű katonák és a szenvedő lakosság nézőpontja is megjelenjék. A II. világháború [ugyanis] az első olyan fegyveres konfliktus, amelyben szinte teljesen elmosódtak a lakosság és a hadsereg közti határok".
A magyar hadtörténetírásban első alkalommal tárgyalja részletesen az ukrajnai magyar megszállást, valamint az 1. hadsereg harcainak történetét. Előbbi kapcsán elemzi a német megszállási politikát, és a "mozgástér-kényszerpálya" szempontjából mutatja be a magyar megszállás és az ezzel kapcsolatos háborús bűncselekmények kérdését. Magyarország 1944 végétől 1945 áprilisáig a II. világháború fő hadszínterévé vált. A Wehrmacht nem kevesebb mint öt nagyszabású hadműveletet indított magyar területen annak érdekében, hogy visszaszerezze a stratégiai kezdeményezést. Itt vetették be a legnagyobb tömegben a háború legmodernebb fegyvereit.
A munkát a honvédség zászlóalj-ezred-dandár-hadosztály szintű alakulatainak regisztere egészíti ki (melynél `a katonai levéltári források 90%-a megsemmisült. Egyetlen hadsereg vagy hadtest hadinaplója sem maradt meg...Források hiányában sok alakulatról eddig szinte semmit sem lehetett tudni.` ). Külön figyelmet kap az 1944-1945-ös harcok kapcsán a német-magyar erőviszony és a magyar részvétel arányainak tárgyalása, amelyet kéthetes bontásban a bevethető harckocsik, nehéz páncéltörő ágyúk, gyalogzászlóaljak és tüzérütegek adatai illusztrálnak.
Gazdag táblázat, térkép-, kép- és forrásanyag segíti a tájékozódást és az eligazodást a könyv során, mely hosszú időre rabul ejti olvasóját, ha az nem is a hadtörténelem megszállottja. A könyv törzsanyaga 500 oldal, és bár ennek végigolvasása nem túl egyszerű, ám talán mégis segíthet megérteni egy mára már alig ismert kort. "Ennek a könyvnek sajnos már csak kevés olyan olvasója akad, aki maga is átélte a világháborút. Egyre kevesebben tudják átérezni azoknak a szenvedéseit, akiknek az életveszély, a nélkülözés és a háborús szörnyűségek éveken keresztül mindennaposnak számítottak. A múlttal való szembenézés és az áldozatok elsiratása azonban nemcsak az érintettek feladata, hanem az egész társadalomé."
Bolti ár: 4 500 Ft
Fókusz Online ár: 4275 Ft
Kiadási év: 2004
Oldalszám: 604
ISBN: 963-389-685-1
A könyv idekattintva megvásárolható a Fókusz Online könyváruházban is