Múmiaraktár a labirintusban
2004. április 28. 10:00
Egyiptomi és francia régészek több mint 50 vászonba bugyolált múmiát találtak egy Kairótól délre fekvő alagútrendszerben. A múmiák az i. e. első évezredből származnak - közölte a Reuters hírügynökség.
<
Egyiptomban évszázadokon át titkos járatok és folyosók bonyolult útvesztőjébe temették a holtakat. A szokás a 26. dinasztia idejétől (i. e. 664-525) a ptolemaioszi korig tartott, amely Kleopátra i. e. 30-ban bekövetkezett halálával ért véget. `Az útvesztőben akármerre nézünk, csak úgy hemzsegnek a múmiák. Az idő tájt ha valaki meghalt, és már nem volt hova temetni, a falba fúrt lyukakba helyezték a múmiáját, esetleg vágtak neki egy új járatot. Az is előfordult, hogy az új múmiát egyszerűen rátették egy régi tetejére` - mondta az egyiptomi főrégész a Reutersnak.
Guy Lecuyot, a Francia Nemzeti Tudományos Központ egyiptológusa szerint az egyik Ptolemaiosz-kori múmia - hála a korabeli gondos tartósításnak - egészen remek állapotban van. `Remélem, jövő héten más szarkofágokat is felnyithatunk, és hasonlóan jó állapotú múmiákat találunk bennük. A holttesteken keresztül persze a fáraók korát szeretnénk még jobban megismerni` - mondta a régész.
A múmia állapotáról még a tapasztalt egyiptomi régész, Hawass is ámuldozva beszélt: `Sosem találkoztam még ennyire intakt, ennyire egyedi múmiával a ptolemaioszi korból. Még a vászont is gyönyörűen tekerték köré.` Hawass szerint a múmiák vásznaiban több száz, a korra jellemző aranyamulettet is fognak találni.