Az emberi faj története - az utolsó láncszem
2005. március 16. 15:19
Eddig azt hittük, hogy pontosan tudjuk, hogy miként váltunk emberré. 2003 szeptemberében azonban kiderült, hogy tévedtünk.
Indonéziában, Flores szigetén egy kutatócsoport egy miniatür csontváz maradványaira bukkant, mely egy eddig ismeretlen kistermetű emberi fajtól, a mai ember egy ősi rokonától származik. A legmeglepőbb a leletben a kora volt: a kormeghatározások szerint mindössze 13 ezer éves, ami azért számít tudományos szenzációnak, mert anatómiai jellemzői olyan ősi fajokra emlékeztetnek, melyek már két-hárommillió évvel ezelőtt kihaltak.
A szkeptikusok természetesen azonnal támadásba lendültek, azzal érvelve, hogy a csontvázrészletek kóros törpeséget okozó ritka betegségben szenvedő modern emberektől származnak. A flores-i ember anatómiai felépítése azonban cáfolni látszik a feltevést, ráadásul a tudósok a csontdarabokon kívül finoman megmunkált kőeszközöket is találtak a közelben, és a különös "hobbitok" zsákmányállataiként szolgáló elefánt-szerű állatok, óriáspatkányok és komodói varánuszok maradványaira is rábukkantak. Bert Roberts, az ásatásokat vezető régész szerint előfordulhat, hogy a most felfedezett emberfaj nem is találkozott a modern emberrel, mert már az előtt kihalt, mint hogy őseink elérték volna Flores szigetét.
Az új lelettel kapcsolatban sok még a nyitott kérdés, egy dolog azonban bebizonyosodott: egyetlen csontváz elegendő lehet ahhoz, hogy a fajunk kialakulásával kapcsolatos teljes elméletünk összeomoljon...
Bemutató: március 20-án, vasárnap este 8-kor a National Geographic Channelen