Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Hazatér a japán flotta zászlaja

2005. január 12. 12:30

<

A flotta kockáztatott, s győzött

`Rendkívül becses tárgyról van szó` - mondta Himuro. `Nagyon kevés hasonló hadizászló maradt fenn Japánban. Ezen apró szakadások is vannak, hiszen ez a zászló csakugyan a tengeren utazott. Ámulatba ejtő, hogy az angolok milyen tökéletes épségben megóvták a zászlót, pedig Japán később, a második világháborúban az ellenségükké vált.`


A múzeummá alakított Mikasza csatahajó, előtte Togo tengernagy emlékműve (Jokoszuka)

Jeremy Howard kapitány, a Tengerészeti Társaság nemrég leköszönt elnöke intézte a zászló kölcsönadását. "Nagyon is tisztában voltunk a zászló értékével. Szövetbe csavarva tároltuk, hogy megóvjuk. Az orosz-japán háború döntő csatája után Togo visszatért Angliába, ahol V. György kitüntette, ő pedig egy ezüsttállal együtt odaajándékozta a zászlót régi iskolahajójának."


Japán újkori történelmének első nagy szövetsége a Nagy-Britanniával kötött 1902-es tengeri egyezmény volt. A japán haditengerészetet Togo és tiszttársainak céltudatos angliai tanulmányútjai után a brit Királyi Haditengerészet mintájára modernizálták.


Togo nem tudott elég jól angolul, hogy tengerészeti akadémiára járjon, ezért 14 évesnek hazudva magát a Worcesteren szolgált - pedig már a húszas évei közepén járt.


Úgy tartják, Togo hazárdjátékot űzött, mikor veszélyes manővert hajtott végre az orosz flotta orra előtt: forduláskor a hajók oldalát mutatta az ellenség felé. A tengernagy úgy számított, hogy az erős hullámzás következtében az oroszok úgysem fogják tudni eltalálni a hajóikat. A manőver sikerült, s a japánok minimális veszteség árán elpusztították az orosz balti-tengeri flotta legnagyobb részét. Himuro a cusimai győzelmet annak tulajdonítja, hogy Togo sokat tanult a britektől.


Togo Heihacsiro 88 éves korában halt meg. Azok közé az államférfiak közé tartozott, akik nagy szerepet játszottak Japán modernizálásában, melynek során az ország elmaradott, elszigetelt, a gyarmatosítás által fenyegetett feudális államból modern országgá vált.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Hazatér a japán flotta zászlaja

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra