Az antiszemitizmus-vizsgálat kutatási jelentése
2004. február 27. 11:15
<
Cigányellenesség
A véleménystruktúrák elemzése azt jelzi, hogy a történészszakos egyetemi hallgatók 36 százalékát egyértelműen cigányellenes beállítódás jellemzi, egynegyed részük véleményalkotásában keverednek a rasszista és a demokratikus beállítódást jellemző jegyek, és 39 százalék azok aránya, akik antirasszista, demokratikus álláspontot képviselnek ebben a kérdésben.
Rasszizmus skála
A zsidókkal és a cigánysággal kapcsolatos attitűdök együttes alakulását vizsgálva alakítottunk ki az ún rasszizmus skálát, amely e két kisebbség iránti attitűdjei alapján méri a kérdezettek kisebbségekkel kapcsolatos beállítódását. A rasszizmus skála egyes fokozatai közti megoszlások azt mutatják, hogy a történészhallgatók
Az adatelemzés tanúsága szerint a rasszizmus skálán való elhelyezkedés szignifikánsan összefügg a tudásszinttel, és ettől nem függetlenül azzal is, hogy a kérdezett hány évet végzett el a történelem szakon. A felsőbb éves hallgatók körében általában alacsonyabb a rasszista álláspontot elfoglalók aránya, mint az alacsonyabb évfolyamon tanulók körében.
Az elemzés alapján kirajzolódó összefüggések egyértelműen arra mutatnak, hogy a történelmi ismeretek szintje szignifikánsan összefügg a kisebbségekkel kapcsolatos attitűdökkel; minél szélesebb körű tájékozottság jellemzi a kérdezettet általában a történelemi kérdésekben, annál valószínűbb, hogy a demokratikus állásponttal azonosul, és megfordítva; az ismeretek súlyos hiánya az esetek többségében erősíti a rasszista attitűdöt.