Ugyanannyi a balkezes, mint 30 000 éve
2004. február 18. 09:00
A Montpellier Egyetemen dolgozó tudósok valaha emberlakta barlangok falán talált, a felső-paleolitikumból származó rajzok vizsgálata alapján arra a következtetésre jutottak: a 10-30 000 évvel ezelőtt élt emberek körében a balkezesség arány nagyjából megegyezett a maival.
<
A jobb kéz tudja, mit csinál a bal |
A Montpellier Egyetem kutatói az ilyen kézlenyomatok vizsgálatával arra keresték a választ, hogy eleink milyen arányban nyomták egyik vagy másik kezüket a barlangfalnak - hiszen a "lefújt" kéz lehetett az, amelyiket nem használták a rajzoláshoz. A két tudós 26 franciaországi és spanyolországi barlang 707 kézlenyomatát vizsgálta meg. Úgy találták, hogy a falon látható kezek 23 százaléka jobb kéz, ezen rajzok készítője következésképp balkezes volt. A balkezesek aránya a jelenlegi emberiségben kb. 12 százalék, ám ez az arány a konkrét helyszíntől függően 3 és 30 százalék között is mozoghat.
Mivel a balkezességet genetikai okok is befolyásolják, a kutatók kíváncsiak voltak, miért állandósult ez az arány mintegy 30 000 éven át. Ennyi idős ugyanis a legrégebbi barlangrajz, amit megvizsgáltak. Magyarázatuk szerint azért, mert a balkezesség viszonylag ritka jelenség, a jobbkezes többséggel szemben bizonyos előnyöket biztosít az egyénnek - az egyéni küzdelemtől a csoportos csatáig. Faurie és Raymond hozzátette: eredményeik további bizonyítékul szolgálnak amellett, hogy a balkezességet előidéző genetikai tényezők függetlenek az adott kultúrától.
A kutatók eredményeit összefoglaló tanulmány a Biology Letters című szakfolyóirat februári számában jelent meg.