A magyar kereszténység ezer éve
2002. február 28. 19:10
A Vatikán után most a Nemzeti Múzeumban látható kiállítás mintegy 200 tárgyi emlék felvonultatásával tekinti át Magyarország ezer esztendejét és kapcsolatát az Apostoli Szentszékkel.
<
Az eredeti gyűjtemény ugyanakkor a református és az evangélikus egyház 7-7 műkincsével egészült ki. A tárlat 2002. március 1 - június 30-ig látogatható.
A kárpát-medencei magyarság történetében meghatározó fordulatot jelentett, hogy a pápától kapott koronával 1000 és 1001 között megkoronázták a később szentté avatott István királyt. Ezzel vette kezdetét a magyar állam megalapítása, a magyar nép kereszténnyé válása és az egyházszervezet kiépítése. Az Árpád-házi uralkodók alatt kiteljesedett a kereszténység Magyarországon. Az egyház révén kezdetét vette az írásbeliség, sorra alakultak a káptalani és kolostori iskolák. A kereszténység felvételének köszönhető, hogy sorra jöttek létre azok az épített és művészeti alkotások, amelyek elősegítették a keresztény kultúra és művészet elterjedését. A kiállítás ezer esztendő keresztény történelmét és művészetét mutatja be egyedülálló műkincsek segítségével. Ritkán látható olyan bemutató, ahol együtt tekinthető meg a Tihanyi Apátság alapítólevele (1055), a kalocsai vörösmárvány királyfej (XIII. század), Szent Margit vezeklő öve, Kálti Márk Képes Krónikája, II. Ulászló király díszkardja, a Vizsolyi Biblia vagy éppen IX. Pius pápa talárja. A kiállításon látható, az egyházi szertartásokkal összefüggő műtárgyak egyúttal a magyarországi ötvösművészet remekei. A képzőművészeti alkotások, oklevelek, kódexek bizonyítják a hazai egyházművészet kiemelkedő szerepét. A múlt esztendőben a Vatikáni Múzeumban nagy sikerrel bemutatott anyag kibővült a református és az evangélikus egyház válogatott műtárgyaival, hiszen ezek sem hiányozhatnak az egy évezredet bemutató egyházháztörténeti-egyházművészeti kiállításból.
További információ: tel.:338-2122, fax:317-7806