Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Család, emlékezet, program

2004. január 14. 12:44

Két hónapon belül bemutatja az oktatási tárca azt a számítógépes programot, amelynek segítségével mindenki összeállíthatja saját digitális családfáját, memoárját, családtörténetét. Ennek kapcsán a digitális családtörténeti kutatásokról szól összeállításunk.

<

Családi emlékezet program

A www.emlekezet.hu címen hamarosan letölthetővé váló szoftver segítségével bárki könnyen elkészítheti saját családjának történetét: digitalizálhatja a családi fényképeket, dokumentumokat, például bizonyítványokat, katonakönyvet, ellenőrzőfüzetet, érettségi bizonyítványt, születési, házassági, halotti anyakönyvi kivonatokat vagy a családi levelezéseket. Az elkészült családtörténeteket a levéltári törvénynek megfelelően a Magyar Országos Levéltár kezelésében egy digitális családtörténeti archívum formájában tárolják majd. Harmadik lépcsőben pedig létrejön egy internetes honlap, melyen nyilvánosan is elérhetők a családtörténetek, memoárok.

Péterfalvi Attila adatvédelmi ombudsman aggályosnak tartja az adatbázis nyilvánosságát. A Népszabadság értesülése szerint adatvédelmi szempontból az jelent gondot, hogy szenzitív adatokat tesznek közzé családjukról, illetve az sem világos, hogy az adatokat ki és mi célból tárolja majd. Az általános- és a középiskolás diákok nem tudják felmérni, milyen következményekkel járhat, ha különböző családi iratokat tesznek közzé a világhálón. Az oktatási miniszternek küldött véleményében kifejtette, nem tiszta, mi köze az oktatáshoz a digitális családfakutatásnak. Ez szerinte levéltárosok és történészek dolga.

Magyar Bálint oktatási miniszter szerint saját adatai felett bárki rendelkezhet, ám kérdés, hogy például a nagyapjára vonatkozó információkat illetően ki kell-e kérni az érintett véleményét. Megjegyezte: az emlékiratok könyv formában történő megjelentetésekor eddig sem volt gyakorlat, hogy a szerzők minden érintett családtag véleményét megkérdezzék. Ezeket az iratokat legföljebb néhány generáció idejére őrzi meg a család, költözéskor, váláskor egyre ritkulnak, majd végleg eltűnnek a családi emlékek - magyarázza Magyar Bálint a program hasznosságát. A miniszter szerint a három generációval korábbi ősökről már jóformán semmit sem tudnak a leszármazottak. A digitális memoárt viszont az unokák is folytathatják, bővíthetik a számítógép segítségével, így az utókor számára is hasznos dokumentumok maradhatnak fenn - véli.

Jó ötletnek nevezte és támogatja a szoftver közzétételét Gecsényi Lajos, a Magyar Országos Levéltár főigazgatója. Szerinte a társadalmi építkezés szempontjából is hasznos kezdeményezés a digitális családi dossziék létrehozása.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Család, emlékezet, program

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra