Kiállítják a genetika atyjának mikroszkópját
2006. szeptember 26. 11:00
A chicago-i Field Museumban megrendezett Mendel kiállításon megtekinthető a tudós 1830-ban készült mikroszkópja, amelynek segítségével 179-szorosára tudta felnagyítani a borsóval végzett keresztezési kísérletben használt pollent.
A reverendás hobbikertész
Johann Gregor Mendel, a modern örökléstan és genetika osztrák úttörõje 1822. július 22-én az északkelet-morva Heinzendorfban (Hyncice) született, egyszerű paraszti családban. Tanítója hamar felismerte tehetségét, és azt ajánlotta a szülőknek, hogy taníttassák tovább fiukat. A gimnázium elvégzése után Mendel - részben anyagi okokból, mivel apját baleset érte és nem tudta tovább fedezni a taníttatás költségeit - novíciusként belépett az ágostonrendi szerzetesek brünni kolostorába. A kolostor intellektuális légköre - az apát és számos szerzetes is neves kutató volt - felkeltette természettudományos érdeklődését.
Matematikai és botanikai ismereteit - afféle hobbiként - borsótermesztésben élte ki. A borsó öröklődési törvényszerűségeit 1857-ben kezdte el tanulmányozni: egy 35 x 7 méteres területen évente 4-5000 növényt termesztett. Az eredményeket gondosan dokumentálta, és ugyanilyen pontossággal értékelte is. A növényeket ő maga porozta be, s gondosan ügyelt arra, hogy rovarok ne férjenek hozzájuk, így biztos lehetett abban, hogy azok csak egy őstől származnak. Az így termesztett növények magjait külön ültette el, és tanulmányozta az újabb és újabb nemzedéket.