Zenebutik
2003. december 8. 09:00
A világ legnagyobb zenegép múzeuma néhány magángyűjtőnek, és egy csődnek köszönheti létrejöttét.
<
Zenebutik extrákkal és német precízióval
Önjátszó hegedűcsoda |
A tárlat egy része eddig is megtekinthető volt a Baden-Würtembergi városban, ugyanis alapját egyetlen ember, Jan Brauers gyűjteménye képezte, aki most felkérte a tartományi kormányt, hogy vegye át gyűjteményét, megakadályozandó annak szétszóródását. Egy évvel korábban egy másik gyűjteményt is megszerzett a tartományi múzeum, Jens Carlson, a nagynevű műgyűjtő mintegy száz zenegépét vásárolták meg, ugyanis az üzletember cége csődközeli állapotba került, és a gyűjtő felajánlotta a német kulturális örökséghez tartozó szerkezeteit a múzeum számára.
A nagyértékű gyűjtemény megvásárlásához a múzeum nem rendelkezett elegendő tőkével, de végül a tartomány, a szövetségi költségvetés valamint magánszemélyek adományaiból határidőre összeszedték a gyűjtemény teljes hatmillió eurós árát, így a Carlson-féle zenegépek is múzeumot gazdagították.
Szépség a 20-as évek Amerikájából |
A majdhogynem ötszáz darabból álló gyűjtemény felöleli a tizenhetedik századtól felvirágzó ipar minden korszakát és stílusát, a Németországban készült daraboktól a svájci, párizsi, vagy egyesült államokbeli órákig, az 1600-as évektől egészen az 1920-as gazdasági recesszióig. A kiállítás szervezői a zenegépek teljes bemutatására törekszenek: a kastélyban látható ezért egy táncterem de egy műhely is, ahol a remekmívű alkotások készültek. A kiállítók több filmbetéttel és audiovizuális eszközökkel is várják a látogatókat, akik a múzeum egyes részeiben kipróbálhatják, működtethetik a kiállított zenedobozokat, forgathatják a verkli kerekét, vagy a múzeumon belül kialakított 19.századi fogadóban akár magánrendezvényeket is tarthatnak.