Árverezik Hitler munkásparadicsomát
2004. szeptember 10. 14:05
Hitler álmát az NDK váltotta valóra
A Prora építése 1936-ban kezdődött, ám a második világháború 1939-es kitörésekor, Lengyelország lerohanásakor megtorpant. Az 1937-es párizsi világkiállításon - amikor a németek még nem számítottak annyira szalonképtelennek - az épület még nagydíjat is kapott. Az építkezés 1943-ban teljesen leállt, és a komplexumot teljes egészében sohasem fejezték be.
Romokban |
A szovjet hadsereg Németország legyőzése után, 1945-ben le akarta rombolni Prorát, ám végül a nyolc fő épülettömb küzül csak hármat robbantottak fel. A komplexum bizonyos részeit a németek nyakába szakadt újabb - a monumentalitás iránt hasonlóképp vonzódó - diktatúra, a kommunista NDK fejezte be: 1950-től egy darabig az épület az új keletnémet hadsereg egyik első laktanyájaként szolgált. A környéket lezárták és szögesdróttal vették körül, a Prorát a keletémet kormány szigorúan védett katonai területté nyilvánította.
A történelem iróniája, hogy Hitler álmát részben az NDK váltotta valóra, hiszen a komplexum egy részéből végül mégis üdülő lett. A Walter Ulbricht üdülőbe éveken keresztül érkeztek családostul a keletnémet néphadsereg érdemes tisztjei. Németország 1990-es újraegyesítése után a komplexum a szövetségi kormány tulajdonába került, néhány évig itt működött Európa legnagyobb - 600 ágyas - ifjúsági szállása.
A Prorát nem sikerül sem visszailleszteni a természetbe, sem beleilleszteni a nemzeti emlékezetbe. Mi legyen hát a Balti-tenger egyik legszebb partszakaszán évtizedek óta éktelenkedő, hatemeletes betonromokkal?