Vita a Romanovok csontjairól
2004. július 13. 13:28
Amerikai és orosz kutatók szerint mégsem a Romanov-dinasztia kivégzett tagjainak holttestét találták meg 1991-ben, Jekatyerinburgban.
A vizsgálat, melyet a Stanford Egyetem kutatói vitatnak, azt állapította meg, hogy az 1991-ben egy jekatyerinburgi tömegsírból kiásott maradványok II. Miklós és családjának földi maradványai. A Romanovokat a bolsevikok gyilkolták meg 1918-ban.
Az orosz kormány hat évvel ezelőtt hivatalosan bejelentette, hogy a jekatyerinburgi csontok a Romanov család maradványai. A maradványokat Dr. Peter Gill és a Forensic Science Service (Törvényszéki Orvosszakértői Tudományos Szolgálat, FSS) munkatársai Romanov Fülöp herceg és a Romanov-rokonság vérmintáival vetették össze. Azt a végeredményt kapták, hogy a cár, a cárnő és a három lányuk a kilenc feltételezett csontváz között van.
Ám a Stanford Egyetem, az Orosz Tudományos Akadémia, a Kelet-Michigani Egyetem és a Los Alamosi Nemzeti laboratórium kutatói előadást tartottak a témából a hetedik Nemzetközi Régi DNS Konferencián, Brisbane-ben. Az előadásban a csoport egyik tagja, Dr. Alec Knight így fogalmazott: "Csapatunk megcáfolhatatlan bizonyítékot talált arra, hogy a maradványok nem lehetnek a Romanov családéi".
A Romanovok |
A stanfordi vizsgálat eredményeit az Annals of Human Biology január-februári számában ismertették először. Dr. Kevin Sullivan, a Törvényszéki Orvosszakértői Tudományos Szolgálat munkatársa viszont így érvelt: "Az összeaszalódott ujjból nyert DNS-minta nem egyezik Fülöp hercegéével. Az ujj következésképp nem lehetett sem Erzsébet nagyhercegnőé, sem a család más, anyai ágú rokonáé."