A Neandervölgyi mégsem az ősünk?
2004. január 27. 13:30 The Charlotte Observer/MHO
Egy amerikai kutatás arra a következtetésre jutott: valószínűtlen, hogy a Neandervölgyi ember a mai ember őse lenne.
A tudósok régóta vitatkoznak azon, hogy a Neandervölgyi ember rokonai vagyunk-e. A Neandervölgyi egyébként 100 ezer éve élt Európában.
Katerina Harvati, a New York University antropológusa több leletet hasonlított össze, és azt találta, hogy az emberi faj és a Neandervölgyi közti különbségek jelentősebbek a többi alfajhoz viszonyítva. Ebből azt a következtetést vonták le, hogy a Neandervölgyi valószínűleg nem alfaja az embernek.
A különbségek akkorák, vagy nagyobbak, mint az ember és a gorilla, vagy a csimpánz közti eltérés. Harvati ugyanakkor hozzáteszi, a leletek mostani elemzése sem tudja teljes mértékben kizárni a kapcsolatot az ember és a Neandervölgyi között, de nagyon valószínű, hogy két külön fajról van szó.
Az elfogadott tudományos nézet szerint a Neandervölgyi egy sajátos fejlődési mellékágat képvisel az emberi evolúcióban. Testmagassága 155-165 cm körül lehetett, testük robusztusabb volt a mai emberénél, koponyájuk űrtaltalma meghaladta a modern emberi koponya űrtartalmát, arckoponyájuk erős és durva volt, a koponyán erős homlokeresz alakult ki.