Híres merényletek
2003. március 12. 21:41
Zoran Djindjic sajnos nem az első a sorban, és vélhetően nem is az utolsó. A szerb miniszterelnök erőszakos halála egy újabb fejezet a politikusok elleni merényletek hosszú sorában. Igaz, ezek közül nem mind járt eredménnyel. Alábbi összeállításunkban csak a legismertebbeket idézzük föl - de így is van elég.
<
Gavrilo Princip |
Belépve a szenátusba, már várták az összeesküvők. Rövidesen Tullius Cimber lépett Caesar elé, hogy fivére érdekében könyörögjön, de Julius hajthatatlan volt. Cimber ekkor térdre hullt, s lerántotta Caesar tógáját. Ez volt a jel. A merénylők azonnal kardot rántottak, s szúrtak. Végül Marcus Junius Brutus, Caesar mostohafia sújtott le. „Te is fiam, Brutus?” – kérdezte állítólag meglepődve Caesar. Igen, ő is. A római uralkodók közül ekkoriban igen kevesen hunytak el természetes halállal. Caesar sorsában volt kénytelen osztozni később Caligula, Claudius, Galba és Domitianus is.
Felice Orsini viszont nem bújta a történelemkönyveket. Ez is lett a veszte. Különben nem akarta volna eltenni ő is Napóleont – igaz, a harmadikat – szintén operába menet. Mert ha más nem is, ez tényleg nem ment a Napóleonok ellen. 1858. január 14-én ezúttal III. Napóleon készült a teátrumba. A császári menet fél tízkor ért Orsini elé. A merénylő kioldotta a szerkezet biztosító zárját, és… semmi. A derék olasz nem igazán jött zavarba. Nagyon felkészült ember volt, a zsebében ott lapult a másik bomba. Odakiáltott a társainak, hogy jön a B-verzió. A sok gránát közül az egyik éppen Napóleon hintaja alatt lépett működésbe. Három robbanás, nyolc halott, 160 sebesült. Napóleon és Eugénia császárné épségben szálltak ki abból a hintóból, aminek az alja vastag acéllemezzel volt borítva. Hat óra múlva mindenki rács mögött volt.