125 éves a telefonközpont
2003. január 28. 10:49
A 19. század második felének egyik meghatározó felfedezése az izzólámpa mellett a telefon volt. 1878. január 28-án kezdte meg működését az első kereskedelmi telefonközpont a connecticuti New Havenben 21 előfizetővel.
<
halló tessék |
A telekommunikáció úttörői
A távbeszélő kifejlesztésére tett első próbálkozások a 19. század közepére vezetnek vissza:
Az 1876-os első „táv-beszélgetés” Boston és a massachusettsbeli Cambridge között mintegy 3200 méter távolságot hidalt át. Edison szerint magyar munkatársa Puskás Tivadar volt az első, aki felvetette egy telefonközpont ötletét. 1878. január 28-án a connecticuti New Havenben 21 előfizetővel kezdte meg működését az első kereskedelmi telefonközpont. 1884-ben jött létre a New York-Boston közti kapcsolat, amely már több mint 350 km távolságot győzött le. A telefonálás egyszerűsödéséhez az 1889-ben feltalált automata telefonközpont vezetett el, mely feleslegessé tette az addigi kézi kapcsolásos telefon összeköttetést. A kommunikációs technika terjedésének sebességére jellemző adat, hogy 1900-ban az USA már 3 millió telefonvonal működött.
Puskás Tivadar Amerikában fogalmazta meg a telefonvonalak összeköttetését biztosító központ gondolatát: ötlete Bostonban, 1877-ben valósulhatott meg. A legenda szerint amikor Puskás első ízben meghallotta a vonal másik végén levő ember hangját, izgatottan felkiáltott: "Hallom!" Ez vált később világszerte a telefonálás üdvözlőszavává "halló" formában. A hallózás a brit angol nyelvbe az amerikai angolból került, a telefonáláskor használatos halló-t a nyelvészeti szakirodalom idegen eredetű szónak tarja a magyarban.
A telefonközpont találmányát valamennyi európai ország megvásárolta. Budapesten 1881. május 1-jén kezdte meg működését a budapesti Telefonközpont a jelenlegi József Attila utca (egykor Fürdő utca) 10. számú ház III. emeletén. Építője és első igazgatója Puskás Tivadar öccse, Ferenc volt. A központ 1928-ra kinőtte magát, s így akkor áttértek az automata központra, amelynek következtében a hívószámok kezdetben öt, majd később hat számjegyűek lettek. 1989. szeptember 1-jén változtak a budapesti telefonszámok hétjegyűre.