Pszichológus elemzi Csontváryt
2011. november 23. 15:20 MTI
Kőváry Zoltán klinikai szakpszichológus ered hazánk egyik legnagyobb festőművésze, Csontváry Kosztka Tivadar lelkének nyomába szerdán a szegedi Móra Ferenc Múzeumban; a szakember arra próbál rávilágítani, mennyire volt őrült a művészzseni.
A múzeum közlése szerint a Látomástól az alkotásig - Csontváry életműve pszichobiográfiai megközelítésből című előadást a Csontváry-kiállítás termeiben tartják.
Csontváry egy iglói patika lépcsőjén ülve "égi üzenetet" hallott 27 éves korában. A művész visszaemlékezései szerint emiatt a hallucináció miatt kezdett el festeni és húsz évet adott magának, hogy igazán nagy művésszé váljon. Noha soha nem vett részt elmegyógyintézeti kezelésen, de életének több eleme is arra utal, hogy skizoid jellegű problémákkal küzdött. A művészen olyannyira eluralkodtak ezek a tünetek élete utolsó tíz évében, hogy képtelen volt újabb alkotásokat festeni - olvasható az összegzésben.
A múzeum ajánlója rámutat arra, hogy a pszichológiai gondok több nagy festő életét és munkásságát is meghatározták: a Csontváryval egy évben született Vincent van Gogh például egy elborult pillanatában levágta az egyik fülét.
Kőváry Zoltán klinikai szakpszichológus, a Szegedi Tudományegyetem oktatója Csontváry művei között beszél a festőóriás életéről és pszichológiai problémáiról. Művészetpszichológiai szempontból, Csontváry írásainak, önéletrajzainak és festményeinek segítségével igyekszik feltárni a festő igazi személyiségét - közölte a múzeum.