Római fürdőt tártak fel Szíriában
2011. január 19. 09:41 MTI
Római fürdőt tártak fel Szíriában, a Damaszkusztól 117 kilométerre lévő Boszra romvárosban (mai nevén Buszra as-Sám).
A város fontos kereskedelmi utak metszéspontjában feküdt, itt haladtak át a Nílus-deltát Észak-Szíriával, Mezopotámiával, valamint a Földközi-tenger partvidékét a Perzsa-öböllel összekötő ősi útvonalak. A településről először az i.e. 14. században egyiptomi dokumentumok tesznek említést, de neve többször szerepel az Ószövetségben is.
Augustus hódítása után Bostra néven római város, jelentősége Petráéval vetekedett. 106-ban Traianus császár Arabia provincia fővárosává tette (Nova Traiana Bostra). A Severus Alexander császár által colonia rangra emelt város virágkora a 3. századra tehető, ekkor jelentős kulturális és karavánközpont volt. Fontos szerepet töltött be a térség keresztény népességének életében is, a 4. századtól püspöki székhely volt. A muszlimok 635-ben foglalták el, a 12. század közepén többször ostromolták a keresztesek, majd 1261-ben a mongolok dúlták fel. A középkorra jelentőségét vesztett kis faluvá zsugorodott.
A most feltárt római kori fürdő Boszra központjában épült, s így igen fontos szerepet töltött be az ókori város társasági életben, amelynek lakosai rendszerint itt kötöttek üzleteket, s itt cserélték ki értesüléseiket. A fürdőt az i.sz. 3. században bővítették ki először, ami arra utal, hogy ebben az időszakban megnőtt a város lakosainak száma. A falakat márványlapok borították és freskók díszítették, a padlót pedig mozaikberakások ékesítették. A 4., majd az 5. században a fürdő nagyszabású rekonstrukción esett át.