A fertőrákosi római kori kőfejtő környezetében tanösvényt létesítettek.
<
A nyári színházi előadásairól az országhatáron túl is ismert fertőrákosi Barlangszínház - az egykori kőfejtő - környezetében tanösvényt létesítettek, az átadott sétaút az ott honos botanikai ritkaságról a Kövi benge elnevezést kapta. Az eseményen Palkovits János polgármester elmondta, a tanösvény kialakítására, a magyar, német és angol nyelvű tájékoztató táblákra összesen 1,8 millió forintot költöttek. Az összeg felét az önkormányzat saját forrásból teremtette elő, másik részét a Nyugat-Dunántúli Regionális Idegenforgalmi Bizottság pályázatán nyerték el.
Horváthné Hoszpodár Katalin, a turisztikai célú programot megvalósító Alpokalja Idegenforgalmi Alapítvány soproni irodavezetője az MTI-nek elmondta: a kőfejtő körüli tanösvény az ötödik sétaút a Fertő-menti tájon. Az információs táblák tájékoztatást adnak a római kori kőfejtő geológiai sajátosságairól, egyebek között arról, hogy ezen a helyen követhető nyomon a jellegzetes lajtamészkő különösen szép feltárása. Az éghajlati viszonyokról, továbbá az ott honos faunáról és flóráról is ismereteket közvetít a táblarendszer.
Aki a meredeken emelkedő úton felkaptat a fennsíkra, a pannon sztyeppékre jellemző változatos növény- és rovarvilágban gyönyörködhet. A különféle rovarok számára a kőfejtő üregeinek repedései remek élőhelyeket kínálnak - ismertette az irodavezető. A Fertő tavat övező települések az UNESCO döntése nyomán tavaly december óta a Világörökség részei. Fertőrákos is védelmet élvez: nevezetességei közül a római kori kőfejtőt a község különleges értékeként tartják számon.
MTI