Drezda újra két lábon áll
2010. június 21. 16:33 MTI
Hat évig tartó felújítási és átépítési munkálatok után ismét megnyitotta kapuit a drezdai Albertinum. Az Elba-parti városba érkezőket látványos építészeti megoldásokkal kialakított modern múzeum várja.
"Ez Európa egyik legkorszerűbb múzeuma, a művészet egyik zászlóshajója" - mondta Stanislaw Tillich szászországi miniszterelnök az átalakított intézmény ünnepélyes megnyitóján. A múzeum a klasszicizmustól a romantikán át a kortárs irányzatokig mutat be műalkotásokat. Gazdag szobrászati és plasztikai gyűjteményében többek között Auguste Rodin remekei láthatóak, Neue Meister galériájában mintegy 300 kép tekinthető meg. Antik gyűjteményét látványtárban állították ki, két másik látványtár pedig a szobrászati gyűjtemény közönség előtt korábban rejtett állományába enged bepillantást az antik műtárgyaktól a kortárs alkotásokig.
Az Albertinum átépítését az Elbán 2002-ben levonult árhullám tette szükségessé, amely elárasztotta az alagsori raktárakat. Ezeket a helyiségeket, ahonnan akkoriban 22 ezer műkincset kellett néhány óra alatt kimenteni, az árvíz visszahúzódása után sem lehetett újra használni. Most az árvízbiztos festményraktárak jelentik a megújult intézmény építészeti attrakcióját. A raktárak, csakúgy mint a korszerű restaurátor-műhelyek egy kétemeletes "függő házban" kaptak helyet. Az új épületrész 17 méteres magasságban "függ" a korábban nyitott belső udvar felett egy 2700 tonnás, hídként átívelő, látványos acélrácsszerkezetnek köszönhetően.
A 2004 óta tartó beruházás összesen 51,2 millió euróba (több mint 14 milliárd forintba) került, ebből 3,4 millió eurót (945 millió forintot) kortárs művészek adtak össze, akik az "évszázad árvize" után páratlan szolidaritási akció keretében elárvereztették néhány képüket. Bevételük képezte az alapját a kiállítóteret megnégyszerező általános felújításnak.
"Óriási félreértés, hogy Drezda csak a barokk városa" - mondta Tillich a megnyitón. A Die Brücke (A híd) elnevezésű, expresszionista művészeti csoport innen újította meg a festészetet, a II. világháború után Gerhard Richter, Georg Baselitz és A. R. Penck láttak hozzá a művészet megváltoztatásához. "Drezda most végre megint két lábon áll: régi és új mesterek, múlt és jövő egyesültek" - tette hozzá.
A szombati ünnepélyes megnyitóra és az azt követő fogadásra számos művész, galériatulajdonos és gyűjtő érkezett Drezdába, mások mellett jelen volt Gerhard Richter, Rebecca Horn, Karin Kneffel, Neo Rauch, Rosa Loy, Markus Draper, Tony Cragg és Jeff Wall, valamint Judy Lübke galériatulajdonos, a gyűjtők közül a berlini Pietsch házaspár, valamint Christian Thielemann karmester. A fogadáson megismétlődött a korábbi nagylelkű gesztus: elárverezték 20 drezdai festő, szobrász és grafikus műveit, és a befolyt csaknem 18 ezer euróból restaurálják az itáliai Canaletto egyik világhírű, Drezdát ábrázoló képét.
A közönség vasárnap vehette birtokba a kiállítótermeket: az első napon mintegy 3500 látogató kereste fel a múzeumot.