Nyugat-maratonra készülnek a Petőfi Irodalmi Múzeumban
2008. május 7. 18:00
A Nyugat alapításának 100. évfordulójához kapcsolódva felolvasószínházzal, beszélgetés-sorozattal és Nyugat-maratonnal várja az érdeklődőket a budapesti Petőfi Irodalmi Múzeum (PIM).
<
A PIM felolvasószínházi előadásait is a nyugatos szerzőknek szenteli ebben az évben: május 22-én Fráter Zoltán A két egyetlen című darabját, június 21-én pedig Kiss Csaba Animus és Anima című munkáját ismerhetik meg az érdeklődők. A sorozat ősszel folytatódik, amikor Forgách András, Parti Nagy Lajos, Nagy András és Márai Sándor egy-egy alkotását is bemutatják a PIM színpadán.
A Reneszánsz Évhez kapcsolódóan május 23-tól egy "reneszánsz iwiw-et" indítanak, ahol a reneszánsz kiemelkedő személyiségeinek tárgyi, földrajzi, személyi kapcsolatrendszerét térképezhetik fel a portál látogatói.
Kelevéz Ágnes, a PIM-ben március végén nyílt 100 éves a Nyugat című kiállítás főkurátora arról szólt, hogy Szerkesszünk együtt egy Nyugatot címmel a www.nyugat100.hu internetes oldalon egy játékot indítottak, melynek célja a Nyugat értékeinek újragondolása. Mint mondta, a Nyugat közleményei alapján összeállítottak egy műfajonként rendezett tartalomjegyzéket a folyóiratban megjelent művekből.
A játékban részt vevők szavazhatnak az általuk legjobbnak tartott 15 versre, három elbeszélésre, egy regényrészletre, valamint három cikkre, így összeállítva az ízlésüknek legmegfelelőbb folyóiratszámot. A kiválasztott művek listája minden résztvevő számítógépén egy kinyomtatható Nyugat-címlap tartalomjegyzékeként jelenik meg, a szavazó neve pedig a Nyugat társszerkesztőjeként szerepel. A szavazás október 30-ig tart.
Szilágyi Judit irodalomtörténész arról számolt be, hogy június első napjaiban elindul országjáró körútjára a Nyugat-busz, melyen a 100 éves a Nyugat című PIM-tárlat irodalomtörténeti részét lehet megtekinteni, míg a többi része interneten keresztül látható. A szervezők szeretnék, ha a mozgó-kiállítás, melyhez kulturális programok is kapcsolódnak, ősszel eljutna a megyeszékhelyek, nagyobb városok különböző oktatási intézményeibe.
A PIM-ben december 31-ig megtekinthető kiállítás festményekkel, köztük Rippl-Rónai József festőművész íróportréival, valamint fényképekkel, kéziratokkal, kottákkal, relikviákkal, festményekkel, archív film- és hangfelvételekkel mutatja be az irodalmi folyóirat több mint három évtizedes történetét, az alapító nagy alkotók gyakran konfliktusokkal teli műhelymunkáját.
(Múlt-kor/MTI)