Német történészek kampányolnak a Mein Kampfért
2008. április 30. 17:30
Német történészek 2015-ig, a szerzői jogok lejártáig szeretnék jegyzetekkel ellátva ismét kiadni Adolf Hitler hírhedt náci kiáltványát, a Mein Kampfot, ám a bajor jogtulajdonos ezt nem engedélyezte.
<
"Egyszer s mindenkorra le kell rombolni a könyvvel kapcsolatban lábra kapott legendákat és mítoszokat" - szögezte le Hans-Christian Taeubirch, az egykori náci párt nürnbergi dokumentációs központjának igazgatója, aki tekintélyes történészek közreműködésével, és a müncheni Jelenkori Történelmi Intézettel karöltve képzeli el a nagyszabású munkát. A müncheni intézet igazgatója szintén egyetért a Mein Kampf jegyzetekkel ellátott újabb kiadásának megjelentetésével.
Tauerbirch elmondta, hogy mielőbb hozzá kell látni a megvalósításhoz, mivel akár három évet is igénybe vehet az az aprólékos kutatómunka, amely kideríti, hogy milyen forrásokra támaszkodott Hitler. "Mindenki ismeri a könyvet és azt is tudja, hogy mit szimbolizál, de senki sem jegyezte le, hogy honnan merítette az ötleteit" - emlékeztetett a történész.
A bajor törvényhozók visszautasították az újranyomásra vonatkozó kérelmet, részint attól tartva, hogy a szélsőjobboldaliak visszaélnének a könyvvel, részint a holokauszt áldozataira való tekintettel. A szerzői jogok fölött rendelkező bajor pénzügyi tárca képviselője a múlt héten egy német rádióadónak nyilatkozva elmondta, hogy a könyv publikálását elutasító döntést "többnyire elfogadták és nagyra értékelték, különösen a hazai és a külföldi zsidó közösség tagjai".
Stephen Kramer, a németországi Központi Zsidó Tanács főtitkára ugyanakkor a hírügynökség kérdésére elmondta, hogy "elvben szívesebben fogadna egy kommentárokkal ellátott könyvet, mint egy eredeti változatot vagy egy olyat, amit az interneten tesznek közzé".
Hitler 1923-ban írta a Mein Kampf (Harcom) című 700 oldalas könyvet. A nácik hatalomra kerülése után, a harmincas években annyit adtak el belőle, hogy a bevétel gazdaggá tette a diktátort. A katonák és az új házasok ingyen kapták. A háború végére tízmillió példány volt forgalomban.
(Múlt-kor/MTI)