Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Kagylók mesélnek a piramisok építéséről

2008. április 29. 11:00

Egyiptom legtöbb ókori műemléke, például a Szfinx, vagy a Kheopsz piramis is több százezer tengeri fosszíliát tartalmaz, amelyek legtöbbje érintetlenül megőrződött az ősi építőanyagokba rejtve.

<

A kutatók a térségben található szinte összes épületből, a piramisokból, az abüdoszi Oszirionból, I. Szeti fáraó templomából és a fajjúmi oázis műemlékeiből is mintát vettek, majd azok ásványtartalma mellett kémiai összetételüket is elemezték. A tanulmány szerzői szerint az építéskor használt köveket Fajjúmban és Abüdoszban faragták ki, és az azokban talált a fosszíliák gyakorlatilag megegyeznek az egykori tengerfenék élővilágával.

Ioannisz Liricisz és kollégái, az Égei és az Athéni Egyetem munkatársai a vizsgálat során a fosszíliák eloszlásából arra következtettek, hogy a köveket minden bizonnyal nagyobb tömbökből faraghatták, de semmiképpen sem öntötték, ahogy azt korábban sokan gondolták. A röntgensugaras átvilágítás során az is kiderült, hogy a mintákban sem mésznek, sem pedig nátronnak nincs nyoma, amelyek a korai, öntött épületmintákban egytől-egyig megtalálhatók.

A szakértők szerint mivel a korai egyiptomi festményeken, szobrokon vagy szövegekben semmi nyoma a hasonló technológiák alkalmazásának, azokat valószínűleg csak később kezdhették el használni. A felfedezés részletei a Cultural Heritage című szakfolyóiratban (Mineralogical, petrological and radioactivity aspects of some building material from Egyptian Old Kingdom monuments címmel) olvashatók.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Kagylók mesélnek a piramisok építéséről

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. ősz: 1944 – A szégyen éve

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra