Magyar orientalistára emlékeznek Hongkongban
2008. március 16. 15:00
Stein Aurél élete és munkássága a témája annak a kiállításnak, amely A Kelet bűvöletében címmel hétfőn nyitja meg kapuit a Hongkongi Egyetem Múzeumában.
<
A főigazgató arról is beszélt, hogy bár a tudós a brit-indiai kormányzat szolgálatában állt, az MTA tagja volt 1895-től, adományaival rendszeresen támogatta az MTA Könyvtárát, amelyre végrendeletében nyomtatott könyveit, kéziratainak egy részét, és több mint 7000 darabból álló fényképgyűjteményét hagyta.
Ezekből a fotókból, amelyek közül több munka közben ábrázolta Stein Aurélt, vittek ki sokat a kiállításra, valamint dokumentumokat, kézzel rajzolt térképeket, s a Kan féle magángyűjteményből is a kiállításra kerül több tárgy, mint például vázák és selyemfestmények - tette hozzá Náray-Szabó Gábor.
Stein Aurél 1900-1916 között három nagy belső-ázsiai expedíciót vezetett, s a második út 1906-1908 között hozta meg neki a világhírt, mert a Góbi-sivatag szélén rátalált az Ezer Buddha barlangtemplomokra. 492 barlangban 45 ezer négyzetméter falfestményt, 2000 stukkót, vagyis plasztikus faldíszt, egy titkos üregben pedig több tízezer kéziratot, selyemfestményeket tártak fel.
Peking és Sanghaj után most Hongkongban, a keleti és a nyugati civilizáció kapujában folytatódik a magyar évad. Schiff András zongora- és Perényi Miklós gordonkaművész adott koncertet, Fehér László festőművész képeit állították ki, és szerepel Hongkongban a Magyar Állami Népi Együttes is az MTA Könyvtárának Stein Aurélról szóló kiállítása előtt.
(Múlt-kor/MTI)