Érintetlen sír árulkodik az egyiptomi középosztályról
2008. január 30. 10:00
Az egyiptomi régészek egy egyiptomi tisztviselő tökéletes épségben megmaradt sírkamrája alapján végre bepillantást nyertek az Óbirodalom középosztályának temetkezési szokásaiba.
<
"A sírban nincs arany és ezüst, a kamrát a rengeteg információ teszi egyedülállóvá. A modern egyiptomi régészetben nem a felfedezések és nem a csodálatos tárgyak a fontosak, hanem az információk. Néhány óra múlva kiderült, hogy egy teljesen ép sírkamrát találtunk. Izgatottak voltunk, néhány percig úgy éreztük magunkat, mint Indiana Jones. Ezek a pillanatok azonban hamar elmúlnak, és csak a felelősség marad, hogy mindent megtegyünk a leletekért, és tisztelettel bánjunk a benne fekvő holttesttel."
A sírkamra körzetében több tucat szertartási tárgy került elő: 10 lepecsételt sörös korsó, 80 miniatür mészkőedény, egy kis parfümös tégely, a szimbolikus étel- és italáldozatokat tartalmazó edények és poharak, valamint négy kanopusz (a múmia belső szerveit tartalmazó edény). A szarkofágban lévő múmia nagyon rossz állapotban volt, mivel temetése idején a mumifikálási technikák még kezdetlegesek voltak. A test mellé fajanszgyöngyöket, a tisztviselők 2 méteres, arannyal díszített sétapálcáját, és egy rangot jelképező fajogart helyeztek, amelyet Neferinpu a bal kezében tartott.
A sírkamra ajtaján olvasható felirat szerint Neferinpu az 5. dinasztia két uralkodója, Noferirkaré (i.e. 2475-2455) és Neuszerré Ini (i.e. 2445-2421) alatt is szolgált. Két tisztséget is betöltött: pap és közigazgatási tisztségviselő volt, talán az építkezésekre felügyelt. Munkájuk fontossága ellenére a tisztségviselők nem tartoztak az ókori egyiptomi társadalom felső osztályához, így sírjuk is szerény volt. "Gazdag volt, de nem tartozott a leggazdagabbak közé. Nem olyan volt, mint egy főpap. Sírja bepillantást enged az egyiptomi társadalom középrétegébe. Közelebb hozza azoknak az embereknek a szokásait, akik nem voltak tagjai az elit csoportnak" - magyarázza Szalima Ikram, a kairói Amerikai Egyetem egyiptológus professzora.
Az 5. dinasztia tisztviselői emellett sokkal hűségesebbek voltak, mint 6. dinasztiabeli utódaik. "A 6. dinasztia idején a sírkamrák egyre gazdagabbak lettek, mivel a központi igazgatás meggyengült, és a tisztviselők egyre függetlenebbé váltak. Ez a tisztviselő azonban még hűségesen szolgálta a trónt. Pályafutását, sírját, sírjának méretét és tartalmát egyetlen ember határozta meg, a fáraó" - mondta el Barta.
Neferinpu sírkamrája azért maradhatott érintetlen, mert igen szerény volt, és szokatlan helyen feküdt. A fő temetkezési hely másik szélén lévő sírt már az ókorban kirabolták: az valószínűleg gazdagabb zsákmányt ígért. "A másik sírkamra és szarkofág nagyon jó állapotban volt. Megmunkálásuk jobb és gazdagabb volt. Neferinpu sírja viszont durvább kivitelezésű és sokkal szegényebb, a rablók tudták, hogy úgysem találnának itt semmit."