Geodéták mérték Szádvár falait
2007. december 5. 13:00
2007 őszén műemlékvédelmi szakemberek, régészek és mérnökök kezdték el az egykori erősség geodéziai felmérését.
A legutóbbi geodéziai felmérés 1965-ben készült a várromról. Az akkori mérések alapján elkészítették a vár alaprajzát is, bejelölve a még látható falmaradványokat. A falakat egy vastag vonallal ábrázolták, majd a mérés alapján készítettek egy déli és egy keleti nézetrajzot is.
1965 óta azonban a geodéziai műszerek, valamint a számítástechnika rengeteget fejlődött, így 2007-ben egy valamivel pontosabb és lényegesen részletesebb felmérést végezhettek a geodéták. Eddig (nagyjából 75 százalékos készültségi szinten) mintegy 5000 pont háromdimenziós koordinátáit határozták meg néhány centiméteres pontossággal.
Felmérték a falak teljes geometriáját: azaz egy fal esetén a belső és a külső oldalon egyaránt meghatározták az épen maradt falfelület tetejének és oldalának burkológörbéjét, a fal és a terep metszésvonalát, a falban található építészeti és régészeti szempontból fontos elemek (falegyen, gerenda fészek, állvány lyuk, ablak, lőrés, kiomlás...stb.) térbeli helyzetét, jellemző méreteit.
A geodéziai felmérés után elkészítették a vár pontos térbeli modelljét, amely a jövőben az esetleges építészeti tervezés, valamint a régészeti dokumentáció alapja lesz.
A munkát a geodéta szakemberek Takács Bence vezetésével, a Szádvárért Baráti Kör felkérésére ingyen végezték. Mellettük a szervezők ezúton is szeretnének köszönetet mondani segítségükért Fülöp Róbert építésznek és Halászné Hajnal Zsuzsanna, Halász Ágoston és Szörényi Gábor András régészeknek, illetve az Aggteleki Nemzeti Park vezetőjének és munkatársainak.