Rehabilitálták az utolsó svájci boszorkányt
2007. november 25. 11:00
A svájci Glarus kanton parlamentje Fritz Schiesser képviselő kezdeményezésére rehabilitálta Anna Göldit. Az utolsó boszorkánynak tartott nőt 1782-ben fejezték le.
A rehabilitálást 37-29 arányban szavazták meg a honatyák. A döntés ugyanakkor a protestáns egyház helyi személyiségeinél nem aratott tetszést, mivel úgy vélték: `nehéz bizonyítani valakinek az ártatlanságát 225 év után`.
Anna Göldi szegény családból származott és Glarusban, a kanton székhelyén dolgozott nevelőnőként egy doktornál, akinek öt lánya közül az egyik az ételébe került tűktől és egyéb szúrós tárgyaktól megbetegedett. A gyanú Göldire terelődött, aki kínzások alatt bevallotta tettét és elismerte, hogy lepaktált az ördöggel.
1991-ben film készült a szerencsétlen lányról, amely valóságos Göldi-mániát robbantott ki. Televíziós dokumentumfilmek láttak napvilágot, létrehoztak egy múzeumot a tiszteletére, ahol kiállították a per iratait, a kínzásához használt eszközöket. Cikkek, könyvek jelentek meg szomorú sorsáról, sőt Mollisban egy kis utcát is elneveztek róla.
Az 1490-től Európa-szerte megindult boszorkányperekben három évszázad alatt 100 ezer embert égettek meg - az áldozatok több mint 80 százaléka nő volt. Boszorkányságnak ítéltek mindent, amit nem tudtak, vagy nem akartak megmagyarázni. Boszorkányság ürügyén szabadultak meg a veszedelmesnek ítélt tanok hirdetőitől, politikai ellenfelektől, gyógyítóktól, de mentális betegektől és örökösöktől is. A máglyák tüze minden problémát megoldani látszott.
(Múlt-kor/MTI)