Hitelesítik a tokaji Rákóczi-vár egykori alaprajzát
2007. október 25. 12:00
Első alkalommal folyik régészeti munka a Bodrogközben lévő tokaji Rákóczi-vár romjainál. A feltárást a Tokaji Várbarátok Köre Egyesület megbízásából a Herman Ottó Múzeum végzi.
<
Ismerje meg a vár részletes történetét a régész tanulmányából! (pdf) - A cikk korábban a Hegyvidék című folyóirat Kincseink című különszámában jelent meg, 2007 nyarán |
A Merítő-bástya |
Az ötszög alakú bástya feltárása |
4. A várszigetnek nevezett területen (ma csak félsziget, de a középkorban valóban minden oldalról folyó kerítette az erődítményt) ma is található egy belső tó, amely érdekes - félköríves, "kifli" alakú és sokkal mélyebben helyezkedik el, mint az átlag járószint. Ha rátekintünk a várról fennmaradt középkori alaprajzokra, akkor azokon is láthatunk egy belső területet, mely mélyebben fekszik. Ez, a belső várat kerítő szárazárok. Már első ránézésre is világosan látszik a középkori és a mai mélyedés alaprajzi hasonlósága - ezért a mai tó belső oldalán kell elhelyezkedjen a vár legkorábbi része: a négybástyás belső vár az öregtoronnyal és a Mátyás korabeli palotaszárnnyal.
A külső vár délnyugati bástyája bontás közben |
Az eredeti alaprajzzal, és az egyik kályhacsempe |
Az azóta végzett munkálatok során azonosítani tudták a 15. században épült belső vár négy külső falából hármat, és négy kerek bástyájából kettőt, amiknek környékéről már számottevő középkori és kora újkori leletanyag is előkerült, köztük 17. századra datálható kályhacsempék és egy talán 16. századi alakos kályhacsempe is.
A kutatók reményei szerint november 15-ig (az ásatási engedélyben megszabott időhatár) sikerülhet mind a belső, mind a külső vár alaprajzának hitelesítése is.
Olvassa el a régész részletes beszámolóját is!