Kalandozások Pannóniában: Leányvárral büntették a germánokat
2007. október 16. 13:00
Limes menti utazásunk során kevés ellenséges területen álló erődítménnyel találkozhatunk. Közülük az egyik legjelentősebb a Révkomáromhoz közel fekvő Izsa település mellett található.
<
A Dunától északra lévő területen germán törzsek - kvádok és markomannok - éltek. Stratégiailag az egyik legjelentősebb határvonal a Vág torkolatával szemben lévő terület volt: itt szelte át a Dunát az Itáliából a Baltikumba vezető Borostyán út keleti ága.
Marcus Aurelius előszeretettel büntetett azzal, hogy az ellenséges területen erődítményeket, őrtornyokat építtetett. A markomann háborúk befejezése után a rómaiak ezért ezen a helyen egy kőtábort is emeltek az állandó helyőrség számára. Ez egy mintegy 3 hektáros területen fekvő hatalmas erődítmény volt. Alaprajzát egy lekerekített sarkú négyzet (172*172 m) képezte, amelynek oldalai a négy világtáj irányába néztek. A táborfal elérte a 2 méteres szélességet és 4-5 méteres magasságot. A táborfalat összesen 20 torony erősítette: két-két torony védte a kapukat, ezek a négyzet oldalainak közepén helyezkedtek el, a továbbiak pedig a tábor sarkain, valamint a sarkok és kapuk között álltak.
Ez az erődítmény több átépítés, ill. rongálás után a rómaiak fennhatóságának hanyatlásáig szolgálta a helyi hadsereget. Az itt táborozó helyőrség két évszázadon keresztül védte ezt a határszakaszt és a brigetiói anyatábort a váratlan germán támadások ellen, míg békeidőben a Dunán folyó kereskedelmet ellenőrizte. A 4. század végén a tábort tűzvész pusztította el, s a rómaiak már nem építették újjá. Romjai közé a germánok telepedtek, akik az 5. század első évtizedeiben hagyták el Leányvárt. Az ő távozásukkal az 5. század közepén a tábor is elnéptelenedett.
Az erőd területe jelenleg régészeti parkként látogatható, a leletek nagy része Révkomáromban tekinthető meg. A település nemrég nyert európai uniós támogatást egy állandó kiállítás megrendezésére Izsán.
Web: www.lugio.hu, www.ripapannonica.hu
Blog: romaikor.blogter.hu, romanage.blogter.hu