Budapesten ülésezett a Nemzetközi Mauthausen Bizottság
2007. október 14. 11:30
Történetében először ülésezett Budapesten a Nemzetközi Mauthausen Bizottság szombaton a Páva utcai Holokauszt Emlékközpontban.
Szita Szabolcs, a Holokauszt Emlékközpont vezető történésze emlékeztetett arra, hogy a Nemzetközi Mauthausen Bizottság alapítói egykori politikai foglyok, zsidók és homoszexuálisok voltak, akik túlélték a kényszermunka megpróbáltatásait. Ebbe a táborba került a polgári értelmiségen és az akkori demokratikus ellenzéken kívül többek között ifjabb Horthy Miklós, a kormányzó fia valamint Kállay Miklós miniszterelnök, aki kétszer is megtagadta Hitlernek a magyarországi zsidóság kiadását.
Albert Langanke, a Nemzetközi Mauthausen Bizottság (Comité International de Mauthausen, Internationales Mauthausenkomitee) főtitkára (b), Szita Szabolcs, a Holokauszt Emlékkozpont vezető történésze (k) és Kertész László nyugalmazott egyetemi tanár, a vészkorszak egyik Mauthausent is megjárt túlélője beszélget a Nemzetközi Mauthausen Bizottság soros közgyűlése után a Holokauszt Emlékközpontban. |
A múzeumigazgató közlése szerint minden évben kiemelik az áldozatok egy csoportját, és rájuk külön is emlékeznek, jövőre a mauthauseni egyházi mártírok kerülnek előtérbe. Beszélt arról is, hogy évente pedagógus-továbbképzéseknek adnak otthont, valamint tudományos igényű emlékkönyv kiadását is tervezik 2008-ban, amelyekben az egyéni sorsokat életrajzukon keresztül mutatják majd be. Szólt arról, hogy Simon Wiesenthal, a náci háborús bűnösöket felkutató szervezet alapítója is ennek a tábornak a túlélői közé tartozott.
A sajtóbeszélgetésen Kertész László nyugalmazott egyetemi tanár, a vészkorszak egyik Mauthausent is megjárt túlélője kifejtette: az osztrák kisvárosban Európa összes népét irtották, akik a nácizmusnak útjában voltak, ezért az emléküléseiken mindenféle diktatúra ellen fel kell emelniük a szavukat.
(Múlt-kor/MTI)