Római hadsereg nyomai a Galileai-tó partján
2007. október 11. 13:00 Bernát Péter
Római katonai lábbelijétől, úgynevezett caligától származik az a lenyomat, amit Izraelben, az antik Hippos (Sussita) városánál folyó feltárások során találtak a régészek.
<
Hippos városa fennállásának majd ezer éve alatt csaknem mindíg stratégiailag fontos helynek számított. A Galileai-tó fölé magasodó 350 méteres domb ugyanis kiválóan alkalmas arra, hogy onnan ellenőrizzék tó keleti oldalán, a Golán-fennsíkon haladó útvonalakat. Ezt az adottságot ismerte fel III. Antiokhosz szeleukida uralkodó is, aki i.e. 200 körül alapította városát a Palesztínába vezető hadiút mentén, amelynek ellenőrzése a Ptolemaida Egyiptommal folytatott álladó ellenségeskedés miatt volt fontos.
Az idei, immár nyolcadik ásatási szezonban a lábnyom mellett a falak vizsgálata is újdonságot hozott. Bebizonyosodott ugyanis, hogy a déli falszakaszon ballistáknak és catapultoknak kialakított lőállások voltak, amik alátámasztják azokat az ókori leírásokat, melyek szerint a rómaiak nem csak erősségek ostromainál, hanem azok védelmében is széles körben alkalmazták a különböző fajta torziós elven működő hajítógépeket.
Hippos a bizánci korban hanyatlásnak indult, ami a 641-es arab hódítás után tovább folytatódott. Végül egy 749-ben bekövetkezett földrengés után már nem népesült be újra a város.