Akár 8000 kilométert is megtettek az ókori polinézek
2007. október 11. 12:00
A kutatók hawaii bazaltból készült kőbaltát találtak a Francia Polinéziához tartozó Tuamotu-szigetek egyik korallzátonyán - olvasható a Science legújabb számában.
<
2000 évvel ezelőtt Szamoa és Tonga tengerészei egyre keletebbre merészkedtek, hogy felkutassák a Csendes-óceán távolabbi szigetcsoportjait is, többek között a Cook-szigeteket, Tahitit és a Marquesas-szigeteket: i.sz. 900-ra a legtöbb földdarabot benépesítették, végül pedig eljutottak Hawaiira is.
Kenneth Collerson és Marshall Weisler, az ausztráliai Queensland Egyetem kutatói úgy gondolták, hogy az 1930-as évek végén a Tuamotu-szigetek korallzátonyain talált 19 kőbalta (kenuk és más fából készült tárgyak faragására alkalmas fejszéhez hasonlító eszközök) eredetének meghatározása segíthet a legenda valóságtartalmának bizonyításában. Mivel a balták vulkanikus bazaltból készültek, valószínűleg a terület valamelyik vulkanikus eredetű szigetláncának egyikéről kerülhettek oda, talán éppen Hawaiiról. Tuamatou csak i.sz. 1200 után emelkedett ki a tengerből, ezért a kőeszközök az ezutáni utazásokhoz szolgálnak bizonyítékul.
Az egyik balta a Hawaiihoz tartozó Kahoolawe-szigeten található bazaltból készült. "Az egyetlen másik hely a Földön, ahonnan származhatott, az az Atlanti-óceán közepén lévő valamelyik sziget" - de ez elég valószínűtlen feltételezés. A kutatók két év alatt kétszer is ellenőrizték eredményeiket, mielőtt azt közzétették volna a Science tudományos folyóiratban.
Tuamotu |
A kőbaltával kapcsolatos eredmények Geoffrey Irwin antropológus elméletét is alátámasztják, aki, miután maga is végigkövette egy vitorláscsónakon a letelepedés feltételezett útvonalát, úgy véli, hogy a polinézek szisztematikusan népesítették be a Csendes-óceáni szigeteket. A tudós arra is rámutat, hogy egy antropológusokból álló csoportnak kizárólag az égbolton látható tájékozódási pontok segítségével sikerült megtenni a Tahiti és Hawaii közötti, egy hónapig tartó utat.