Kalandozások Pannóniában: római falak védték Rákóczi csapatait
2007. szeptember 25. 13:00
Nyergesújfalu mai köztemetője egy füves fennsíkon található, míg onnan kelet felé indulva egy árkokkal szabdalt felszínű területre érünk.
Nyergesújfalu területén a Sánc-hegy lábánál előkerült terrazzo- és falmaradványok alapján ítélve egy polgári település, feltehetőleg Crumerum vicusa található. Maga az erődítmény a hegy tetején épült, amely északi és nyugati oldalán rendkívül meredeken szakadt a mélybe.
Pococke följegyezte, hogy a 18. században néhány vastag falat és latin feliratot is lehetett még látni a római erőd területén. A krónikás azt is leírja, hogy II. Rákóczi Ferenc csapatai erődítményt emeltek a dombtetőn, de ezt a gróf Pálffy János és gróf Guido Starhemberg által vezetett császári csapatok hamarosan elfoglalták. A hatalmas földsáncokból álló erődítmény azonban a római erőd maradványait teljesen megsemmisítette. Ezek nyomait láthatjuk, mikor a füves területen sétálgatunk, vagy légifotókat nézegetünk.
A Nyergesújfalun előkerült római kori leletek az esztergomi Keresztény Múzeumban, a Balassa Bálint Múzeumban, a Vármúzeumban, a Magyar Nemzeti Múzeumban, a tatai Kuny Domokos Múzeumban és sok magángyűjtőnél találhatók. A helytörténeti kutatások magas színvonala és a lokálpatrióták lelkesedése előrevetíti egy helyi kiállítás létrehozását is. A település minden évben a Crumerum Napok keretében emlékezik meg az egykoron római település életéről.
Web: www.lugio.hu, www.ripapannonica.hu
Blog: romaikor.blogter.hu, romanage.blogter.hu