Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Restaurált passiókép a Szépművészeti Múzeumban

2007. szeptember 18. 17:00

Vasárnap óta egy héten át látható a Szépművészeti Múzeumban Maarten van Heemskerck Krisztus siratása című, közelmúltban restaurált táblaképe.

<

A 16. századi németalföldi festő egyetlen Magyarországon található alkotása 1916-ban Nemes Marcell ajándékaként került a közgyűjteménybe. `Krisztus siratásának képi megformálása a passió eseményeit minél mélyebben átélni igyekvő késő középkori kegyességnek köszönhető. Az evangéliumok által leírt keresztről való levétel és a sírba tétel szereplői gyűlnek itt a halott Krisztus köré. Isten fiának a szenvedés jeleit hordozó teste és az őt körülvevő gyászolók fájdalma láttán a képet szemlélő hívők átélhetik a passió drámáját` - olvasható az intézmény írásos összegzésében.

A múzeum Ión átjárójában látható kamara-kiállításon a restaurálás dokumentációja mellett három 16. századi festmény is szerepel, amelyek segítenek felidézni a téma ikonográfiai hagyományát és illusztrálják azokat a hatásokat, melyek Heemskerck művészetét érték. A kiállításon a restaurálás folyamatát bemutató rövidfilmet is megtekinthetnek a látogatók.

Maarten van Heemskerck egyetlen Magyarországon található festménye eddig erősen átfestett állapotban volt csak látható. A 2005-ben elvégzett vizsgálatokon derült ki, hogy "a gyanúsan üres és foltos kék háttér öt átfestett alakot takar. A kockázatoktól sem mentes feltárás során a háttér figurái megdöbbentő épségben kerültek elő" - tartalmazza a közlemény.

A Szakrális Művészetek Hetét szeptember 16. és 22. tartják, az esemény a Városmisszió Budapest 2007 elnevezésű katolikus rendezvénysorozat része.

(Múlt-kor/MTI)

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Restaurált passiókép a Szépművészeti Múzeumban

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra