Homályos képekkel indult a BBC tévéadása
2007. augusztus 23. 13:00
A televíziózás mindennapjaink szerves részévé vált és mindenki természetesnek és magától értetődőnek tartja, hogy a távirányító gombját megnyomva bármikor szórakozhat.
<
Baird 1930-as, a BBC számára készített demonstrációjának 1967-es rekonstrukciója
1922-ben kezdte meg a világ ma legnagyobb közszolgálati műsorszolgáltatójának számító BBC első rádióadásait és a vezeték nélküli "csoda" hamarosan a társasági és kulturális élet legfőbb része lett. A televízió előretöréséhez azonban hosszabb időre volt szükség, bár előzményei az 1880-as évekre nyúlnak vissza. Ha a hangot el lehet küldeni nagy távolságokra, miért ne lehetne ugyanezt megtenni a képekkel is? - tették fel a korabeli kutatók a kérdést.
Bár heves vita folyik arról, hol fedezték fel valójában a TV-t - az Egyesült Államok, Nagy Britannia, Japán, Oroszország, Magyarország, Franciaország vagy Németország is szóba jött -, annyi bizonyos, hogy a világ első műsorsugárzása John Logie Baird (1888-1946) nevéhez fűződik. Tevékenységét megelőzte a német feltaláló, Paul Nipkow javaslata 1884-ben. Nipkow rájött, hogy a fekete-fehér képek kis részekre bonthatók, majd azokból újra összeállíthatóak. Ehhez Nipkow lyukakkal ellátott tárcsát használt.
1906-ban egy orosz tudós, Borisz Rozing a Nipkow-tárcsa elveit és a német Ferdinand Braun által 1897-ben feltalált katódsugárcső képalkotó képességét felhasználva létrehozta az első, kezdetleges televíziós rendszert. 1923-ban Baird, a különc skót feltaláló bejelentette szabadalmát a mechanikus televízióra. Nyilvánvaló volt számára, hogy a képet nem lehet a maga teljességében továbbítani. Készülékében a lyukacsos Nipkow-tárcsán áthaladó fényt egy fotocella elektromos impulzusokká alakította. Szerkezetét "televisor"-nak nevezte el és 30 függőleges sort tudott bontani (a Mihály Dénes által kifejlesztett rendszer a képalkotáshoz 90 sort használt fel, ma egy TV 625 függőleges sort bont).
Baird első kísérleti közvetítését - egy maszk homályos képét - 1925 márciusában kezdte meg. Szerte a világban tovább folytak a kísérletek és 1928. július 12-én lezajlott az első közvetített tenisz mérkőzés, majd adásba került az első tv-játék, "A királynő futárja" és Mickey és Minnie Mouse is abban az évben debütált a képernyőn.
1929 szeptemberében a BBC engedélyezte Baird-nek elsőként a világon rövid, de rendszeresen jelentkező televíziós adások sugárzását. Három évvel később, 1932. augusztus 22-én pedig a BBC megkezdte közszolgálati televíziójának működtetését. 1935-re már közel 2000 Baird-féle televízió volt forgalomban, ára egy kisebb autóéval vetekedett.
Az angol BBC az első nagyfelbontású adást 1936-ban indította el. A televízió sorozatgyártása aztán 1939-ben kezdődött el, és a készülékeken képenként akkor még csak 441 sor volt látható.
(Múlt-kor/MTI-Panoráma)