Kalandozások Pannóniában: légiósok a fővárosban
2007. augusztus 7. 13:00
Nem is feltétlenül a látvány nyújt maradandó élményt az antik épületek falai között sétáló látogatónak, hanem az a tény, hogy egy ilyen méretű helyszínt sikerült megmenteni.
<
Ez elsősorban a hazai műemlékvédelemnek és jó néhány humanista gondolkodású kutatónak, régésznek köszönhető, akik idejekorán felismerték az antik Budapest jelentőségét. Az 1700-as évek végétől kezdődően Schönvisner István, Zsigmondy Gusztáv, Hampel József, Kuzsinszky Bálint, Nagy Lajos és Szilágyi János értékmentő munkáját érdemes megemlíteni.
Aquincum Magyarország és Európa egyik legkiterjedtebb római települése, melynek jelentős részét sikerült régészeti feltárásokkal bemutathatóvá tenni. A polgárváros, a katonaváros, a légiós tábor, a vízvezeték, a két amphitheatrum és több más épület maradványai átvészelték a középkor évszázadait. Néhány építmény, így a két amphitheatrum és a vízvezeték (aquaeductus) egyes részei mind a mai napig a felszín fölé emelkednek, mások pedig a föld alatt vagy újabb épületekbe foglalva rejtőzködnek.
A Római fürdő forrásainak felszín fölött vezetett vize nemcsak a polgárváros fürdőit és kútjait táplálta, hanem árkádos vezetéken tovább haladva elérte, a katonavárost és magát az erődöt is. Ez utóbbiak néhány kilométerrel délebbre fekszenek a polgárvárostól. Ennek az az oka, hogy egyetlen olyan település sem kaphatott városi jogokat, amely adminisztratív szempontból katonai parancsnokság alatt állott.
Aquincum emlékeinek bemutatására több múzeum és kiállítóhely is szolgál, amelyek közül a polgárváros területén létesített régészeti park és állandó kiállítás a legjelentősebb. A további helyszíneket bemutató kiállításokon túl érdemes felkeresni a Nemzeti Múzeum lapidáriumát is, ahová az egész tartomány területéről kerültek római kori emlékek.
A Budapest területén lévő római kori emlékek feltárása és megmentése azonban még korántsem ért véget. A folyamatos építkezések mindig kínálnak lehetőséget a kutatók számára az Aquincumról szóló fejezetek bővítésére. Ezen kívül az egykori Óbudai Hajógyár területén lévő hatalmas területen terült el Hadrianus részben feltárt palotája. Az örökségvédelmi szempontokat háttérbe szorító, a helyszínre tervezet nagyberuházás azonban a szakértők szerint komolyan veszélyezteti a komplex épületegyüttes megmentését.
Web: www.lugio.hu, www.ripapannonica.hu
Blog: romaikor.blogter.hu, romanage.blogter.hu