Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Kelta történetekből írták a Macbethet

2007. június 20. 17:00

A történészek megkérdőjelezték a babonás színészek által skót darabnak hívott Macbeth eredetét, szerintük ugyanis Shakespeare egy már korábban megírt művet dolgozott fel.

<

Egy tegnapelőtt adásba került rádióműsorban Fiona Watson skót történész és Molly Rourke irodalomtörténész azt állították, hogy a Macbeth történetét eredetileg a St. Serf sziget skót szerzetese, Andrew de Wyntoun jegyezte le, méghozzá 400 évvel azelőtt, hogy a drámaíró megszületett volna. A BBC Radio Scotland műsorában az is elhangzott, hogy Macbeth és felesége, Grouch valójában köztiszteletnek örvendő, istenfélő emberek voltak.

Kelta mese a Tudorok Angliájába ültetve

Watson szerint Shakespeare a drámai történetet Wyntoun néprajzi gyűjtéséből emelte át. A szakértők szerint a szerzetes egyszerűen csak egy fordító lehetett, aki a helyi kelta történeteket jegyezte le, amelyek akkor még szájhagyomány útján terjedtek. Ilyenek voltak a Macbeth eredetére, a birnhami erdőre illetve a három boszorkányra vonatkozó történetelemek. Wyntoun Oryginalle Cronykil című munkájában Macbeth pedig egyenesen az ördög gyermeke volt.

Az persze szerintük igen ellentmondásos, hogy miközben a szerzetes ezeket írta, a király és királynő által a szerzetesi közösségnek adott jogokat élvezve, igen jó körülmények között élhetett. A valódi Macbeth ugyanis nagyon komoly adományokat tett a sziget szerzeteseinek, és a földhasználaton kívül ők élhettek Inverkeithing kikötőjének jogaival is.

David Robinson, a téma szakértője a The Scotsman című lapnak elmondta, hogy Shakespeare a művet több forrásból írta meg, de ez nem jelent plagizálást. Szerinte ugyanis a szerző több esetben is korábbi szövegekből és történetekből dolgozott, és azok az ő tolmácsolásában mindig élvezetesebbé és színesebbé váltak.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Kelta történetekből írták a Macbethet

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra